Kandydat opozycji Adama Barrow wygrał wybory prezydenckie w Gambii. Yahya Jammeh będący prezydentem niezmienie od 22 lat był zmuszony przyznać się do porażki. Po raz pierwszy od czasu odzyskania przez Gambię niepodległości, proces przekazania władzy odbył się bezproblemowo i w atmosferze pokoju. Prezydent Jammeh mianował siebie głową państwa podczas zamachu stanu w 1994 roku. Barrow, który był liderem koalicji siedmiu opozycyjnych partii uzyskał ponad 45.5% głosów. W tym samym czasie Jammeh zdobył 36.7%, a trzeci kandydat Mama Kandem jedynie 17.8%. Oprócz zaskakującej wygranej innym sukcesem demokracji była wysoka frekwencja wyborcza (65% na 1.9 mln mieszkańców).
Więcej

Afrykańskie Stowarzyszenie na rzecz Sprawiedliwości i Odpowiedzialności (AGJA), wyraziło niedawno obawy dotyczące planów niektórych afrykańskich krajów co do wycofania się z Międzynarodowego Trybunału Karnego. Stowarzyszenie zrzeszające prawników, adwokatów, sędziów, naukowców oraz działaczy na rzecz praw człowieka, zaapelowało do przedstawicieli państwowych o ponowne rozpatrzenie powyższej decyzji. Burundi w zeszłym tygodniu, jako pierwszy kraj zadeklarowało chęć zrezygnowania z członkowstwa w MTK. Przedstawiciele tego kraju otwarcie skrytykowali oświadczenie prokuratora MTK, który chciał wszcząć postępowanie przeciwko rządowi. Następnie w ślady Burundi poszła RPA i Gambia.

Więcej

Prezydent Alassane Ouattara zwrócił się do Parlamentu z apelem o zaakceptowanie propozycji zmiany konstytucji. Jego zdaniem nowy projekt zapobiegnie eskalacji przemocy, wojnie i zakończy okres zamieszek, których efektem jest trwała destabilizacja kraju. Opozycja odnosi się do pomysłu prezydenta z dużą rezerwą, twierdząc, że proponowany projekt to krok w tył jeśli chodzi o rozwój demokracji i zagrożenie dla systemu. Stanowisko prezydenta jest po części związane z obietnicami jakie złożył podczas ostatniej kampanii prezydenckiej. Zobowiązał się wówczas do doprowadzenia do usunięcia z konstytucji zapisu o rodzicach kandydata na prezydenta, którzy według obecnie panującego prawa muszą być oboje urodzeni na terenie Wybrzeża Kości Słoniowej. 

Więcej

Prezydent Nigerii Muhammadu Buhari zadecydował o sprzedaży dwóch państwowych odrzutowców. Transakcja ma zapobiec pogłębianiu się recesji i rozwiać widmo kryzysu ekonomicznego wiszące nad tym zachodnioafrykańskim krajem. Buhari ma świadomość o sporej luce w nigeryjskim budżecie stąd ta dość radykalna decyzja. Pierwsza wzmianka o redukcji floty powietrznej pojawiła się w autoryzowanym ogłoszeniu w gazecie. Pod młotek pójdą dwie maszyny: Falcon 7x i Hawker 4000. W lokalnej prasie pojawiły się zdjęcia obu odrzutowców pokazujące luksusowe wnętrze i komfortową przestrzeń. 

Więcej

Ponad 50 osób zginęło w czasie zamieszek, które wybuchły w Oromii, regionie Etiopii, podczas uroczystego festiwalu religijnego obchodzonego przez mieszkające tam plemię Oromów. Starcie pomiędzy państwowymi siłami bezpieczeństwa a protestującymi wybuchły w niedzielę wieczorem. W poniedziałek zamieszki rozgrywały się głównie w miastach Bishoftu i Ambo – jednych z najbardziej niespokojnych w regionie. Szacuje się, że podczas walk siły rządowe aresztowały ponad 200 osób. Ogólnie w celebrowaniu festiwalu miało brać udział nawet 2 miliony wiernych.

Więcej

Rząd w Mozambiku zgodził się na poczynienie zmian w zapisach konstytucji, które mają umożliwić opozycyjnej partii Narodowy Ruch Oporu (Renamo) zarządzanie sześcioma prowincjami w kraju, Opozycja domaga się prawa do uzyskania realnej władzy w regionach północnych i centralnych odkąd w 2014 roku w wyborach zdobyła w nich zdecydowaną przewagę i silne poparacie wyborców. Dotychczas rządząca partia Front dla Uwolnienia Mozambiku (Frelimo) odrzucała jakąkolwiek możliwość rozpoczęcia dialogu z opozycją, a wszelkie postulaty dotyczące respektowania wyników wyboru oddalała od publicznej debaty korzystając z posiadanej większości parlamentarnej. 

Więcej

Fundamentaliści islamscy z ugrupowanie terrorystycznego Boko Haram wypuścili w eter nowe nagranie, na którym pojawiają się dziewczynki porwane przez terrorystów 2 lata temu. Z filmiku wynika, że część uprowadzonych uczennic zginęła w nalotach nigeryjskich sił powietrznych. Na nagraniu dopuszczone są do głosu porwane dziewczynki. Jedna z nich w imieniu całej grupy prosi rząd o zgodę na wymianę jeńców. Nagranie zostało umieszczone na Twiterze przez jednego z nigeryjskich dziennikarzy. Tak cały świat mógł dowiedzieć się choć trochę o losie porwanych dziewczynek. 

Więcej

Na wniosek specjalnie powołanego sądu przez Unię Afrykańską były czadyjski dyktator Hissene Habre został zmuszony do zapłaty 34 000 $ każdej ze swoich ofiar. Szacuje się, że liczba pokrzywdzonych przez Habre’a liczy ok. 4700 poszkodowanych.Pełniący przez osiem lat funkcje głowy państwa Hissene Habre zdobył władzę w 1982 roku obalając rządy Goukouni Oueddei wybranego na urząd prezydenta w wyniku wyborów. Objęcie najwyższego urzędu w kraju przez Habre’a wspierały Stany Zjednoczone i Francja, chcąc tym samym osłabić pozycję Libii na kontynencie afrykańskim.

Więcej

Siłom porządkowym Mali udało się schwytać Mahmuda Barry vel Abu Yehiya– lidera regionalnego ugrupowania Ansar Dine fundamentalistów islamskich, którzy sympatyzują z organizacjami terrorystycznymi i popierają ISIL. Poszukiwania mężczyzny zostały wszczęte po tym jak wziął odpowiedzialność za atak w środkowej części kraju, w którym śmierć poniosło 17 żołnierzy. Abu Yehiya został przetransportowany do stolicy kraju, Bamako gdzie oczekiwać będzie na wymierzenie mu stosownej kary. Mężczyzna jest oskarżony o zorganizowanie wspomnianego wyżej ataku, pomoc w wyszkoleniu zamachowca, który nie tylko śmiertelnie poranił 17 osób, ale też wysadzał bomby i niszczył lokalne mienie. 

Więcej

Sytuacja w Zimbabwe od kilku miesięcy jest niezwykle napięta. Społeczne protesty wzbierają na sile a lider ruchu opozycyjnego właśnie publicznie wezwał społeczność międzynarodową do powzięcia zdecydowanych działań wspierających działania antyrządowe. Jego zdaniem zagraniczni decydenci i organizacje międzynarodowe powinny nałożyć większą presję na 92-letniego dyktatora Roberta Mugabe, tak aby ten rozpoczął pokojowy dialog z niezadowolonym społeczeństwem. W wypadku przedłużającego się pata negocjacyjnego (a raczej ich całkowitego zaniechania zwolennicy ruchu antyrządowych zapowiedzieli już kolejne, duże protesty w całym Zimbabwe. Już teraz protesty sparaliżowały codzienne życie wielu miast tego południowoafrykańskiego państwa.

Więcej

PARTNERZY