Prezydent Donald Trump w projekcie budżetu na 2018 rok, zamierza zwiększyć obronność kraju o 54 miliardy dolarów. Będzie to możliwe dzięki redukcji kwot na cele cywilne, w tym na pomoc zagraniczną oraz działalność Agencji Ochrony Środowiska. W poniedziałek, na spotkaniu w Białym Domu, Trump powiedział, że zamierza odbudować uszczuplone siły zbrojne USA. Federalny program ubezpieczeń emerytalnych Social Security oraz program bezpłatnej opieki medycznej dla najstarszych Amerykanów Medicare pozostaną bez zmian.
WięcejPolityk Lenin Moreno, kandydat z ramienia lewicowej partii Sojusz PAIS (Dumna i Suwerenna Ojczyzna) pokonał Guillermo Lasso, który jest liderem konserwatywnej partii Kreowanie Możliwości (CREO). Moreno otrzymał 38,83 procent wszystkich głosów, a Lasso 30,81 procent. Kandydat w wyborach prezydenckich potrzebuje 40% głosów, oraz dziesięcioprocentowej przewagi nad swoim przeciwnikiem. Lenin Moreno był wiceprezydentem pod rządami Rafaela Corre’a. Moreno reprezentuje rząd, który, skupia się na prawach osób niepełnosprawnych, redukcji ubóstwa oraz bliższej integracji Ameryki Południowej.
WięcejDoradca Prezydenta Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa poddał się do dymisji po tym jak okazało się, że kontaktował się z ambasadorem Rosji, Siergiejem Kislakiem. Rozmowy dotyczyły zniesienia sankcji wobec Rosji. Początkowo zaprzeczył oskarżeniom, natomiast Departament Sprawiedliwości poinformował Biały Dom o tym, że Flynn może być podatny na rosyjski szantaż.
Wczoraj, 9 listopada odbyły się wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Donald Trump zdobył 276 głosów elektorskich i tym samym został 45 prezydentem USA. W tym samym czasie jego główna rywalka Hilary Clinton uzyskała 218 głosów. Trump zostanie oficjalnie mianowany na stanowisko prezydenta 20 stycznia 2017. Natomiast powołanym do funkcji wiceprezydenta został gubernator stanu Indiana, Mike Pence. Jest on znany jako reprezentant silnie konserwatywnego skrzydła Partii Republikańskiej.
WięcejWczoraj parlament Wenezueli głosował za ‘impeachmentem’ prezydenta Nicolasa Maduro. Koalicja ‘Demokratyczna Jedność’ złożona z partii opozycyjnych, oskarżyła Maduro o łamanie konstytucji i działalność podważającą zasady demokracji. W dopowiedzi na zarzuty wenezuelski prezydent oskarżył opozycję o próbę zamachu stanu. Julio Borgis, przewodniczący partii Najpierw Sprawiedliwość poinformował, że zgromadzenie narodowe Wenezueli oczekuje, iż Maduro pojawi się na sesji 1 listopada 2016 roku, i wyjaśni zaistniałą sytuację.
WięcejW środę 24 sierpnia CNN, powołując się na własne źródła we władzach USA, poinformowało, że FBI podejrzewa Rosję o przeprowadzenie szeregu ataków hackerskich na amerykańskie media, w tym na sieć komputerową dziennika „The New York Times”. Przedmiotem dochodzenia FBI były ataki hakerskie stwierdzone w ubiegłych miesiącach, a we wtorek 23 sierpnia ich celem stało się moskiewskie biuro dziennika „The New York Times”.
Po włamaniu przez nieznanych sprawców na serwery Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej (DNC) i opublikowaniu przez portal Wikileaks maili niektórych amerykańskich polityków, Donald Trump wezwał rosyjskich hakerów do odnalezienia 33 tys. maili Hilary Clinton. Swoją wypowiedzą Trump nawiązał do zeszłorocznej afery mailowej, kiedy to Clinton z dużym opóźnieniem przekazała zawartość swojej skrzynki pocztowej do archiwum. Clinton podczas pełnienia funkcji Sekretarza Stanu USA korzystała z prywatnego serwera pocztowego zamiast z serwerów rządowych, co stanowiło naruszenie przepisów o tajemnicy państwowej. Przeciwnicy zarzucają jej skasowanie niewygodnych maili, z kolei Clinton twierdzi, że były to maile prywatne.
WięcejEduardo Cuhna- marszałek Niższej Izby Kongresu- został zawieszony w swoich obowiązkach. Jest on podejrzewany o rzekome utrudnianie śledztw korupcyjnych i zastraszanie prawodawców. Te oskarżenia są dosyć istotne, gdyż Cuhna w wyniku procesu impeachmentu na Dilmie Rousseff był typowany na wiceprezydenta Brazylii. W kolejce o prezydenture pierwszy plasował się jednak Michel Temer, który również czeka na procedurę impeachmentu. Decyzje te następują kilka tygodni po zakwestionowaniu prezydentury Dilmy Rousseff w Izbie Deputowanych. Rousseff natomiast oskarża zarówno Cunha i Temer o planowanie zamachu stanu przeciwko niej.
WięcejPo zwycięstwie Donalda Trumpa podczas prawyborów w stanie Indiana dnia 3 maja, zarówno Ted Cruz jak i John Kasich postanowili wycofać się z wyścigu o nominację Republikanów. Oznacza to, że Donald Trump pozostał jedynym w wyścigu, zapewniając sobie zdobycie prezydenckiej nominacji Republikanów podczas lipcowej konwencji, która odbędzie się w dniach 18-21 lipca. Po wcześniejszych prawyborach zwycięstwo Donalda Trumpa wydawało się oczywiste. Wspólne zmagania Teda Cruza i Johna Kasichiego nie stanęły mu na drodze do osiągnięcia sukcesu. Również nadzieja na „sporną konwencję” została zminimalizowana, w związku ze zróżnicowanym poparciem dla Trumpa w Partii Republikańskiej.
WięcejDnia 26 kwietnia 2016 roku odbyły się kolejne prawybory w stanach Connecticut, Delaware, Maryland, Pensylwania i Rhode Island. Wyniki głosowania odzwierciedlały te, które miały miejsce w Nowym Jorku. Zgodnie z oczekiwaniami, prawybory we wszystkich tych stanach wygrał republikanin Donald Trump, zdobywającą zniewalająca przewagę nad swoimi kandydatami, czyniąc tym samym coraz mniej możliwe uzyskanie odpowiedniej ilości delegatów przez jego przeciwników w tzw. contested convention (spornej konwencji). Również Hillary Clinton zwyciężyła z Bernie Sanders we wszystkich stanach z wyjątkiem Rhode Island, tłumiąc tym samym wcześniejsze sukcesy Sanders. Pomimo faktu, że zwycięstwo Clinton jest już przesądzone, Sanders nadal będzie uczestniczył w wyścigu do czasu konwencji demokratów.
Więcej