Premier Nowej Zelandii, John Key niespodziewanie ogłosił rezygnacje ze swojego stanowiska. Przywódca prawicowej partii, poinformował, że nie widzi swojej dalszej przyszłości w karierze politycznej ze względu na powody osobiste. Dodał, że w czasie swojej pracy zaoferował wszystko co miał do zaoferowania. Key sprawował urząd premiera przez osiem lat, a do swoich osiągnięć może zaliczyć chociażby ogromny wkład w pobudzenie nowozelandzkiej gospodarki poprzez obniżanie podatków i umowy o wolnym handlu.
WięcejAustralijski Minister ds. Migracji Peter Dutton w wywiadzie dla Al-Jazeera oznajmił, że umożliwi przesiedlenie uchodźców z Nauru do Nowej Zelandii. Łodzie migrantów zbliżające się do wybrzeży Australii będą kierowane do kraju sąsiedniego. Minister twierdzi, że uchodźcy nie bedą jeszcze bardzo długo upoważnieni do zamieszkania w Australii. Dutton twierdzi, że rząd australijski nie powinien wtrącać się w politykę migracyjną NZ. W 2013 roku NZ zaproponowała Australii, by przyjmowali oni około 150 uchodźców co roku. Jednak rząd Turnbull'a kategorycznie odmówił, argumentując iż ten ruch może zagrażać bezpieczeństwu państwa i obywateli, ze względu a wzrost liczby przemytników.
WięcejMinister Spraw Zagranicznych Fidżi - Ratu Inoke Kubuabola w tym roku reprezentował swój kraj na 47. Forum Wysp Pacyfiku w Pohnpei w Mikronezji. Głównym temat Forum brzmiał “Small and Far: Challenge for Growth”. Jego formuła miała przypominać o tym by niewielkie i odległe od siebie wyspy Pacyfiku chętnie podejmowały współpracę, by rozwijać ten region. Prezydent Federacji Mikronezji podziękował na Forum swojemu poprzednikowi, gospodarzowi 46. Forum - Premierowi Papui-Nowej Gwinei Peter O’Neill. Tegoroczne Forum ma w planach poruszać tematy takie jak zmiany klimatyczne, zarządzanie kryzysami i cyberbezpieczeństwo.
WięcejPremier Japonii Shinzo Abe zdecydował, że udzieli Filipinom pomocy militarnej, a mianowicie dwa okręty i pięć samolotów obserwacyjnych. Decyzja ta spowodowana była roszczeniami morskimi Chin na Morzu Południowochińskim. W trakcie szczytu ASEAN prezydent Filipin Rodrigo Duterte zadeklarował wzmocnienie działań pokojowych w konflikcie o Morze Południowochińskie. Chiny uznają Morze Południowochińskie w większości za własną strefę ekonomiczną, a także zarządzają kilkoma bezludnymi wyspami. Te działania wzbudzają sprzeciw Filipin, a także innych okolicznych państw. Dodatkowo Pekin spiera się z Japonią o bezludny archipelag wysp Senkaku. Wynik tego sporu ogłosił Sąd Arbitrażowy, który uznał działania Chin za bezpodstawne.
W poniedziałek Stałe Przedstawicielstwo RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku poinformowało po nawiązaniu stosunków dyplomatycznych z Wyspami Tonga. Dzięki temu Polska utrzymuje aktualnie stosunki dyplomatyczne juz ze wszystkimi państwami ONZ. POdpisano Wspólny Komunikat o Nawiązaniu Stosunków Dyplomatycznych między Rzecząpospolitą Polską i Królestwem Tonga. W dokumencie tym wspomniano o 1939 roku kiedy do Polski wkroczyli Niemcy, Tonga było jednym z pierwszych państw, które wypowiedziały im wojnę.
WięcejEconomist Intelligence Unit jest ośrodkiem analitycznym w Londynie, który co roku tworzy ranking najlepszym miast świata. W celu stworzenia zestawienia pod uwagę bierze się następujace czynniki: jakość opieki zdrowotnej(20%), warunki edukacji(10%), infrastruktura miasta(20%), oferta kulturalna(25%) oraz dbałość o środowisko (25%). Każde miasto może zdobić maksymalnie 100 punktów. W tym roku Melbourne zdobyło 97,5, co zapewniło miastu 1. miejsce. Tuż za nim znalazł się europejski przedstawiciel - Wiedeń (97,4), a na trzecim miejscu uplasowało się kanadyjskie Vancouver (97,3). Autorzy ranikngu wspominają, że największy wpływ miały często występujące ataki terrorystyczne, przez co np. Sydney wypadło z pierwsze dziesiątki.
WięcejAustralijska Komisja Wyborcza zaleciła przełożyła głosowanie w sprawie legalizacji małżeństw tej samej płci. Rzeczniczka premiera Malcolma Turnbulla powiedziała, że żadna decyzja nie została podjęta. Australia została skrytykowana przez międzynarodowe organizacje praw człowieka za zbyt powolne działanie w tej sprawie. W kilku krajach np. w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii i RPA, prawo małżeńskie zostało zmienione i uznaje się związki jednopłciowe. Kanadyjski Kościół Anglikański również je zaakceptował. The Daily Telegraph poinformował, że głosowanie zostanie przełożone, a termin wyznaczono na luty tego roku. Rząd zapewniał, że decyzja w sprawie małżeństw jednopłciowych zostanie dokonana w drodze referendum. The Daily Telegraph poinformował, że Turnbull ujawni datę referendum na spotkaniu pokojowej partii koalicji rządzącej w dniu 13 września.
WięcejAustralijski Minister Skarbu Scott Morrison ogłosił, że nie rząd nie zgodzi się na przejęcie największej w kraju sieć przesyłu energii elektrycznej “Ausgrid” przez chętnych z Hong Kongu i Chin. Sieć znajduje się w stanie Nowa Południowa Walia. Swoją decyzję motywuje stwierdzeniem, że taka transakcja może zaszkodzić bezpieczeństwu narodowemu, a także prywatyzacji kraju. Do sprzedaży jest 50,4 % udziałów, a stara się o nie dwóch oferentów: państwowa chińska firma State Grid Corp oraz Cheung Kong Infrastructure Holdings z Hongkongu należąca do miliardera Li Ka-Shinga. Wartość transakcji to ok. 7,5 mld dolarów, a zgoda oznaczałaby przejęcie kontroli nad siecią przez obcą firmę na 99 lat. Chińskie firmy prowadzą agresywną politykę inwestycyjną na całym świecie, często wybierając firmy z branży energetycznej bądź wydobywczej. Regularnie też składają oferty na zakup australijskiej infrastruktury.
WięcejInformację o zamknięciu ośrodka dla nielegalnych imigrantów przekazały dziś władze Australii i Papui-Nowej Gwinei, do której wyspa Manus należy. W rezultacie około 800 osób będzie musiało zmienić miejsce pobytu. Australia, znana z bardzo restrykcyjnej polityki wobec imigrantów, odmawia przyjęcia takiej ilości uchodźców do swoich miast. Już w kwietniu tego roku sąd Papui uznał działalność obozu na Manus za niezgodna z konstytucją. Australijski minister ds. imigracji i ochrony granic Peter Dutton zapowiedział współpracę z rządem Papui-Nowej Gwinei w celu przeniesienia osób przebywających w ośrodku właśnie do tego kraju lub zorganizowania ich powrotu do państw, z których pochodzą.
Więcej