Ogólnopolska Konferencja Naukowa Terroryzm – zagrożenia, prewencja, perspektywy to inicjatywa mająca na celu kompleksową, naukową dyskusję dotycząca problemu terroryzmu na wielu płaszczyznach. Refleksją objęte zostaną nie tylko współczesne formy terroryzmu, ale także jego aspekty historyczne oraz perspektywy na przyszłość. Będziemy debatować na takie tematy, jak m.in. cyberterroryzm, bioterroryzm, polityczne i prawne metody walki z terroryzmem oraz społeczność międzynarodowa wobec ataków terrorystycznych. Charakterystyka terroryzmu jest bardzo złożona, co skłania do stworzenia interdyscyplinarnego forum wymiany wiedzy, dzięki czemu możliwe będzie wielowymiarowe omówienie zagadnienia terroryzmu w przeszłości, obecnie i możliwości jego dalszego rozwoju.
WięcejZ przyjemnością informujemy, że CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych zainicjowało powstanie koalicji think-tanków, składającej się z najlepszych niezależnych polskich instytucji wspierających badania, edukację i szerzenie wiedzy ekonomicznej i społecznej w Polsce. Tegoroczne działania Koalicji są skupione wokół 15. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej, przypadającej 1 maja. W ramach współpracy będziemy regularnie publikować wysokiej jakości analizy, eksperckie rekomendacje i niezależne opinie dt. członkostwa Polski w UE, a także organizować bezpłatne wydarzenia związane z tematyką unijną.
WięcejWarsaw Latin Convention jest rozwijającą się inicjatywą studentów i wykładowców Uniwersytetu Warszawskiego, której celem jest rozwój relacji pomiędzy Polską a Ameryką Łacińską. W ramach projektu organizowane są konferencje naukowe, warsztaty, wydarzenia kulturalne, a także krótkoterminowe wymiany studenckie, w trakcie których studenci mają okazję poznania sposobu funkcjonowania prawa w państwach Ameryki Łacińskiej. Współpracujemy również z licznymi instytucjami naukowymi i rządowymi w krajach Ameryki Łacińskiej, a także ich przedstawicielstwami w Polsce.
WięcejDołącz do społeczności skupionej wokół Fundacji Centrum Stosunków Międzynarodowych oraz ośrodka dialogu i analiz THINKTANK! Członkostwo w Klubie pozwala liderom i menedżerom wymieniać doświadczenia, poszerzać swój network strategiczny oraz swoją wiedzę dotyczącą świata i stosunków międzynarodowych. Członkowie Klubu korzystają ze wszystkich produktów oferowanych przez ośrodek THINKTANK i Fundację CSM oraz otrzymują specjalne przywileje.
Więcej informacji: http://mttp.pl/thinktank-society/pakiety
WięcejPolecamy książkę "Arabia Incognita. Raport polskiego ambasadora" autorstwa Krzysztofa Płomińskiego, byłego dyplomaty i ambasadora RP w Iraku i Arabii Saudyjskiej i pracownika misji dyplomatycznych w Libii i Jordanii. Książka prezentuje drogę Autora do dyplomacji, realia pracy na placówkach i w centrali Ministerstwa oraz osobiste doświadczenia i przeżycia, niekiedy dramatyczne. Opisywane sprawy, okraszone ciekawostkami i anegdotami, dotyczą takich tematów jak wielotysięczna obecność Polaków w krajach arabskich w okresie PRL, odbudowa stosunków z Izraelem na przełomie transformacji, budowa relacji III RP z państwami Zatoki Perskiej, w tym Arabii Saudyjskiej, gdzie Autor był pierwszym polskim ambasadorem.
WięcejBlady strach padł na liberałów na całym świecie po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta największego mocarstwa świata oraz po referendum w sprawie Brexitu, które odbyło się w Wielkiej Brytanii w 2016. Swoje lęki tłumaczą niebezpieczeństwem powrotu do ery populizmu - pisze prof. Salvatore Babones, współpracownik Centrum Stosunków Międzynarodowych w swojej nowej książce "The New Authoritarianism: Trump, Populism, and the Tyranny of Experts".
Jak to się stało, że na Donalda Trumpa, multimilionera i gwiazdora show-biznesu, znanego z dość lekceważącego stosunku do kobiet, oskarżanego o seksizm, rasizm i ksenofobię zagłosowała (nieznaczna, ale jednak) większość białych kobiet? Dlaczego doskonale przygotowana do objęcia prezydentury, kompetentna, obyta w świecie Hillary Clinton nie zdołała wytłumaczyć się ze swoich powiązań z biznesem, odeprzeć oskarżeń o kłamstwa i ocieplić wizerunku? Ostatnia kampania wyborcza obnażyła wszystkie problemy, słabości i lęki Ameryki Dorota Warakomska pokazuje je oczami zwykłych ludzi. Ta książka to zapis jej podróży, podczas których pokonała tysiące kilometrów i odwiedziła 20 stanów, zgłębiając niezwykle wysoki poziom rozczarowania jednych Amerykanów, nadzieję drugich, tęsknotę trzecich, niezdecydowanie innych.
WięcejWielu ludzi odczuwa strach w obliczu tego, co pokazują nam media - światowy kryzys, wojny i przemoc przejmują kontrolę nad światem - pisze w swojej książce Scilla Elworthy, założycielka Oxford Research Group, Peace Direct i Rising Women Rising World, trzykrotnie nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla, laureatka pokojowej nagrody Niwano. W książce The Business Plan for Peace, Elworthy opisuje konkretne strategie i korzyści budowania pokoju na świecie, dając przykładu 25 systemów, które sprawdziły się w zapobieganiu konfliktom zbrojnym na poziomie regionalnym i międzynarodowym.
WięcejWzrost potęgi Chin w dobie powolnego zmierzchu świetności Stanów Zjednoczonych stanowi nadrzędną narrację od początku tego stulecia. Czy to właściwy przekaz? Rozwój Państwa Środka spowolnił w momencie osiągnięcia średniego dochodu, a USA są nadal znacznie bogatsze i silniejsze, niż Chiny – pisze prof Salvatore Babones, doradca naukowy i ekspert CSM, w książce „American Tianxia: Chinese Money, American Power, and the End of History”, która w Polsce zostanie zaprezentowana podczas tegorocznego EFNI. Centrum Stosunków Międzynarodowych jest współorganizatorem sopockiego wydarzenia.
WięcejDoskonałe pamiętniki naocznego świadka losów swego kraju. Najnowsza historia Indii sprzed uzyskania niepodległości w 1947 roku. Durga Das był dziennikarzem, przyjacielem J.Nehru, pierwszego premiera niepodległych Indii, relacjonował wszystkie najważniejsze wydarzenia tamtego czasu. Książkę wydało wydawnictwo TRIO we współpracy z India EU Council, które w 2013 roku stało się częścią Centrum Stosunków Międzynarodowych. Partnerem wydania była także Indyjsko-Polska Izba Gospodarcza. Egzemplarze można nabyć w naszym biurze poprzez wysłanie zgłoszenia emailem.
WięcejPo 13 latach od fiaska konferencji w Camp David wiemy już, że to wydarzenie jest jednym z najważniejszych momentów w relacjach izraelsko-palestyńskich. Nie zawaham się postawić konferencji w Camp David na jednej linii z takimi wydarzeniami jak rezolucja ONZ z 1947 roku względem podziału mandatowej Palestyny czy wojna sześciodniowa z 1967 roku. To wydarzenie całkowicie zmieniło izraelsko-palestyński proces pokojowy, podważyło wręcz jego filary i całą dotychczasową strukturę negocjacji – pisze Jerzy Wójcik. Publikacja jest analizą stosunków między Izraelem a Palestyną po szczycie w Camp David (USA). W spotkaniu, które się odbyło w dniach 11-24 lipca 2000 roku uczestniczyli: Ehud Barak – ówczesny premier Izraela, Jaser Arafat – wtedy prezydent Autonomii Palestyńskiej oraz w roli mediatora Bill Clinton – ówczesny prezydent USA.
WięcejPublikacja przygotowana przez Eugeniusza Smolara, eksperta i członka rady CSM, jest zbiorem artykułów i przemówień uczestników konferencji “Jan Karski-Memory and Responsibility”, która odbyła się w listopadzie 2014 roku w Warszawie w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Karskiego. Organizatorami spotkania była Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego oraz Muzeum Historii Polski. Wydarzenie i publikacja zostały sfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jan Karski był historykiem, prawnikiem, dyplomatą i wykładowcą akademickim. Podczas drugiej wojny światowej był kurierem i emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego. Za swoją działalność został uhonorowany odznaczeniem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, polskim orderem Orła Białego i amerykańskim Medalem Wolności.
Więcej
Słynne słowa "I have a dream" Martina Luthera Kinga, pastora kościoła baptystów i bojownika o równość rasową obywateli Stanów Zjednoczonych, zostały przypomniane m.in. w przemówieniu prezydenta Baracka Obamy w 2013 roku. King głosił hasła miłości nieprzyjaciół, łącząc zasady chrześcijańskie z ideą wyznawaną i propagowaną wcześniej przez Mahatmę Gandhiego w Indiach. Działalność pastora zainicjowała powolny proces integracji rasowej społeczeństwa amerykańskiego, który przy wsparciu innych amerykańskich organizacji murzyńskich, grup liberalnych oraz mass mediów doprowadził do uchwalenia w 1964 i 1965 r. przez Kongres USA aktów prawnych zakazujących segregacji na tle rasowym. W dowód uznania za walkę o demokratyzację społeczeństwa amerykańskiego bez używania przemocy, King otrzymał w 1964 r. Pokojową Nagrodę Nobla. Cztery lata później zginął od kuli zamachowca.
Na książkę składa się 17 esejów o ewolucji myśli politycznej i geopolitycznej prof. Zbigniewa Brzezińskiego, napisanych przez wybitnych amerykańskich specjalistów ze znanych uniwersytetów i ośrodków badawczych typu think tank. Książka jest interesująca także ze względu na zawarty w niej opis polityki amerykańskiej wobec naszego regionu świata. Inny ciekawy wątek to relacje euroatlantyckie, ważne dla Polski ze względu na członkostwo w NATO i UE. Wstęp do polskiego wydania napisał prof. Roman Kuźniar, politolog, dyplomata, były dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, doradca Prezydenta RP ds. międzynarodowych.
Eugeniusz Smolar
Debatując w Polsce o polityce mocarstwowej (power politics) Rosja zawsze znajduje się w centrum uwagi jako źródło potencjalnego zagrożenia. W ostatnim okresie Chiny weszły na podium swoimi ambicjami geopolitycznymi i geoekonomicznymi w Azji i na świecie, m.in. poprzez projekt „Jeden pas, jedna droga”, także starając się uzyskać wszelkimi metodami dominację technologiczną. Politykę mocarstwową, nawet jeśli nie są to w rzeczywistości potęgi, prowadzą liczne państwa, takie jak nuklearne (lub potencjalnie nuklearne) Północna Korea, Indie, Pakistan, Iran bądź Arabia Saudyjska. Z nadwiślańskiej i często europejskiej perspektywy można by powtórzyć za Nevillem Chamberlainem o Czechosłowacji z 1938 roku: „Jak straszne, fantastyczne, nie do uwierzenia jest to, że powinniśmy kopać okopy i przymierzać maski gazowe z powodu kłótni w odległym kraju między ludźmi, o których nic nie wiemy”. Działania tych państw mają jednak wpływ na kraje europejskie ze względu na oczekiwania Białego Domu, że w imię wspólnoty interesów też przystąpią do działań przeciwko nim.
dr Bruno Surdel, Centre for International Relations, Poland
The Left in Poland is still associated with the old, Communist past of the country. Its main political party – the Democratic Left Alliance (Sojusz Lewicy Demokratycznej) – is in fact a renewed leftover of the ancient regime’s ruling totalitarian party. However, there are also new left-wing groups that do not have much in common with the former system and have been trying to build the Polish Left from scratch. One of them is the Razem (“Together”), a party initiated by a new generation of social-liberals, and idealistic social-justice-seekers. In political, social and economic terms, they are – broadly speaking – followers of Yannis Varoufakis – a famous and influential Greek leftist visionary. One of their slogans sounds familiar to all left-leaning Europeans: “Higher wages, lower rents, free prescription drugs”. The issue, however, is that besides their “socially progressive” program – which doesn’t seem to enjoy much support within the voters’ majority – the Razem party does not have much on offer in the age of a massive redistribution extravaganza served to the voters by the Law and Justice government.
Dr Bruno Surdel
In 2019, Poland and China celebrate the 70th anniversary of diplomatic relations. Interestingly, Poland was among the first states to recognize the New China already on 7 October 1949, within a week after the establishment of the People’s Republic. The reason was rather obvious – both countries had new, sisterly socio-political systems and became parts of the larger Communist world. The tectonic shifts in Central and Eastern Europe in 1989 brought the restoration of a democratic Poland and its „return to the West” both in political, strategic and military dimensions: joining the NATO alliance in 1999, and then the European Union in 2004. After the collapse of the Soviet bloc, Poland put enthusiastically all its security hopes onto the ‘unequal friendship’ with the only superpower left – the United States. The dramatic change of alliances naturally led to putting on the brakes as regards the overall relations with remaining Socialist/Communist states. Economy was not spared and Warsaw wished to fit itself into the supply chain of the Western, mostly German manufacturersto,, and finally also became a ‘monopoly’ playground of Western banks. Poland switched from being a „dependent socialist economy” into a „dependent market economy”. The painful operation proved successful and – what is worth underlining – the links with the Asian economic giant: China, were weakened but not severed.
Więcejdr Bruno Surdel
Early January, 2019 Poland was shaken by the arrests of a Chinese Huawei executive and a former Polish counterintelligence officer on spying charges.[1] What’s critical, the arrested Polish citizen was also an instructor at the prestigious War Studies Academy. The Chinese allegedly received information about “a secret project on the IT networks security being built by Polish scientists”.[2] In effect, Poland considers ban on the use of Huawei technology at public institutions, which however may take time because of the complexity of the whole issue.
Jaki wpływ na gospodarkę Estonii miało wprowadzenie euro? Jakie są polityczne konsekwencje wejścia do strefy euro dla Słowacji i Litwy? Czy przystąpienie do Unii Gospodarczo-Walutowej (UGW) wpłynęło na wzrost cen na Łotwie? W najnowszym raporcie Fundacji Schumana „Jak żyć z euro? Doświadczenia krajów Europy Środkowo-Wschodniej”, grupa badaczy pod kierownictwem prof. Witolda M. Orłowskiego, przedstawia skutki wprowadzenia euro w czterech wybranych państwach Europy Środkowej i Wschodniej.
Więcej„Polska 100 lat” to bogato ilustrowany album przygotowywany w związku z przypadającą w 2018 roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Pracami nad powstaniem tej wyjątkowej publikacji kieruje powołana z inicjatywy społecznej Rada Programowa, w skład której wchodzą m.in.: profesorowie M. Kleiber, A. Mencwel, H. Samsonowicz, J. Bralczyk oraz wybitni znawcy polskiej kultury: pisarz W. Myśliwski, dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej – W. Dąbrowski, czy polski dyplomata, badacz stosunków międzynarodowych prof. A. Rotfeld.
Więcej1. Legislation
Poland, confronted with Russian attempts to acquire some of its strategic assects, decided to legislate in that area to protect its industries and businesses against foreign hostile takeovers that could threaten its state and public security. This legislation, however, is not meant to screen the whole spectrum of foreign business activity in the country. The legislators chose to act in a very limited way.
The Polish Act of 24 July 2015 „on the Control of Certain Investments” is aimed at screening investments in sectors of strategic importance for the economy, in particular for energy security, as well as defence industry. The lawmakers authorized the Polish government to specify, by a way of regulation, a list of entities subject to protection. Such a list may – but doesn’t need - to be issued every year. Polish Parliament, granting authorization to issue a regulation with a list of protected companies, obliged the government to take into account: the significance of the share of a given foreign business organization in the market, the scale of the conducted activity, a real and sufficiently serious threat to fundamental interests of the state, as well as the lack of other options to introduce less restrictive measures. [1] What is of critical significance, the protection can be activated already prior to the acquisition and it allows the State authorities to control transactions that could threaten public security and public order. [2]
Więcejdr Bruno Surdel
Polska, podobnie jak inne kraje Grupy Wyszehradzkiej, a także szerzej – Europy Środkowo-Wschodniej i formatu 16+1 – chciałaby pozyskać chińskie inwestycje w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI) w celu rozbudowy infrastruktury, rozbudowy poszczególnych gałęzi przemysłu i przyciągnięcia finansowania tam, gdzie nie ma szansy na współpracę podmiotów gospodarczych z Europy Zachodniej czy też pozyskanie funduszy Unii Europejskiej. Jest również zainteresowana zdobyciem chińskiego know-how, dostrzegając fakt, że Chiny mają ambicje i realne możliwości, aby stać się globalnym potentatem w zakresie nowych technologii, o czym świadczy choćby potężny projekt „Made in China 2025”. Na dodatek budżet UE skurczy się znacząco wskutek wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii w 2019 r., a chińskie inwestycje, choć nie są w stanie konkurować co do wielkości z tymi z Zachodu, mogą być ich istotnym uzupełnieniem, zwłaszcza te „greenfield” i „brownfield” (które także się pojawiają, choć niestety nie w tej skali, w jakiej byłyby pożądane).
WięcejIndie są dziś jednym ze wschodzących mocarstw, które będą wywierały rosnący wpływ na globalną gospodarkę i politykę. To siódmy największy kraj na świecie pod względem terytorium i drugi pod względem liczby mieszkańców (ponad 1,3 mld). To też siódma gospodarka w wartościach bezwzględnych i trzecia pod względem parytetu siły nabywczej (purchasing power parity, PPP). Z tempem wzrostu PKB powyżej 7% w 2016 r., rozwijała się najszybciej wśród państw G20, szybciej niż Chiny. To też potęga militarna, kraj mający broń jądrową, drugą największą armię i będący głównym na świecie importerem uzbrojenia. To w końcu największa ludnościowo demokracja świata - pisze Patryk Kugiel, ekspert PISM, w raporcie Indie w procesie reform: szanse dla Polski.
WięcejDynamiczna sytuacja międzynarodowa oraz niepewność co do przyszłości i kształtu procesu integracji stawiają coraz więcej pytań o wspólne wartości, prawa i obowiązki członków UE czy też wpływ brexitu oraz zmian wskazanych w Białej księdze na każdego obywatela. W obliczu tych dylematów z inicjatywy ekspertów Team Europe, działających przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce, powołano grupę badawczą, która podjęła próbę wyjaśnienia zarówno istoty zmian zachodzących w Unii Europejskiej, jak i wątpliwości, jakie mieszkańcy naszego kraju mają w związku z brexitem i aktualną sytuacją w Europie. Obowiązkiem świata nauki jest bowiem pomóc obywatelom zrozumieć, z jakimi wyzwaniami będziemy musieli się zmierzyć w najbliższych latach zarówno w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej - czytamy w publikacji „Polska w Unii Europejskiej. Nowe wyzwania", przygotowanej przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.
WięcejSprawa Skripala to „morderstwo z podpisem”, jak w filmach poświęconych mafii, gdzie na ciało ofiary rzuca się krawat. Minister Ławrow cynicznie pyta, spróbujcie nam to udowodnić. Już raz stało się tak w przypadku zabójstwa Litwinienki, co stwierdził brytyjski sąd przypisując jednoznacznie winę Putinowi. Trucizną jaką zastosowano w zamachu na Skripala przywieziono z Rosji w bagażu jego córki, co było jedyną metodą aby zbliżyć się do dobrze (ale jak widać niewystarczająco) chronionego Skripala. W sprawie nie chodzi nie tylko o same zabójstwo, ale o zastosowanie na terytorium Wielkiej Brytanii broni chemicznej, zabronionej konwencjami międzynarodowymi i będącej w posiadaniu (też nielegalnym) tylko niewielu państw - pisze Kazimiesz Wóycicki, ekspert CSM, w publikacji.
WięcejWojna cybernetyczna, dyplomatyczna, hybrydowa, propagandowa, chemiczna, a nawet konwencjonalna. Te wszystkie niewypowiedziane wojny prowadzi Rosja Putina z zachodnim światem, a Polska w każdej z nich może się znaleźć na pierwszej linii frontu albo już nawet tam jest – pisze dr Kazimierz Wóycicki, eksper Centrum Stosunków Międzynarodowych, dla POLITICO.
WięcejBadania opinii publicznej dowodzą, że polskie społeczeństwo jest mocno zakorzenione w Europie i przywiązane do najistotniejszych wartości Zachodu. Na pytanie, co jest ważniejsze: demokracja czy dobrobyt, 59 proc. wskazuje pierwszą odpowiedź, a 40 proc. drugą. Ponad połowa badanych widzi Zachód jako źródło wartości, kultury i rozwoju intelektualnego, 79 proc. jest przeciwnych polityce administracji prezydenta Putina. Aż 83 proc. popiera członkostwo w UE, a 81 proc. jest za utrzymywaniem bliskiej więzi z USA - pisze dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM w publikacji „Polska debata wokół białej księgi w sprawie przyszłości Europy", przygotowanej na zlecenie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
WięcejJeżeli chodzi o wpływ Rosji i wrażliwość na miękkie narzędzia wpływu Kremla, Polska jest przypadkiem wyjątkowym pośród krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Pomimo przeszłości kraju satelickiego w czasach socjalizmu, tak samo jak pozostałe kraje V4, Polska ma wyjątkowo negatywne i traumatyczne doświadczenia związane z Rosją, które jednoczą polską klasę polityczną i ograniczają powstawanie zależności od Rosji - piszą eksperci w publikacji „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje. Wpływ Kremla w krajach Grupy Wyszehradzkiej“ (United We Stand, Divided We Fall: The Kremlin’s Leverage in the Visegrad Countries).
Więcej
Pomimo potrzeby dalszych, poważnych reform w Unii Europejskiej przyszłość Polski musi być związana z głębszą integracją krajów Wspólnoty Europejskiej i z respektowaniem europejskich wartości. To przecież one położyły podwaliny pod ład i pokój w naszej części świata przez ostatnich 70 lat. Kryzys wartości, którego byliśmy ostatnio świadkami, a którego najbardziej znamiennym symbolem jest brexit, powoli odchodzi do przeszłości, czego dowodem są porażki wyborcze ruchów i kandydatów nacjonalistycznych we Francji, w Niemczech czy w Holandii. My, Polacy, musimy teraz zrobić wszystko, by nie pozostać na peryferiach Europy; chcemy przecież znaleźć się w jej centrum - czytamy w raporcie „Świat na nowo. Globalizm, bilateralizm, patriotyzm gospodarczy? Wyzwania dla społeczeństw i biznesu”, który jest podsumowaniem Europejskiego Forum Nowych Idei 2017. CSM jest partnerem merytorycznym EFNI.
„Mówiąc o stosunkach Kijowa i Warszawy, skupiamy się często na historii – tymczasem na innych polach współpraca jest dynamiczna. Obszarem, który może wypełnić treścią deklaracje o strategicznym partnerstwie, jest energetyka” - pisze Paweł Kost w najnowszym wydaniu dwumiesięcznika "Nowa Europa Wschodnia" w artykule Polska. Ukraina. Świat. Nowe rozdanie?. W numerze także m.in. Jan Jacek Bruski opowiada, dlaczego bezpośrednio po I wojnie światowej Ukraińcom nie udało zbudować się własnego państwa, Marek Kornat i Mariusz Wołos mówią o Józefie Becku, Mateusz Kubiak zastanawia się, jak Baku instrumentalizuje sport, Natalia Bryżko kreśli portret Petersburga, Michał Potocki pisze o handlu prowadzonym z donbaskimi separatystami, Igor Miecik przybliża sylwetkę Wasyla Stusa, Krzysztof Strachota pisze o kurdyjskiej walce o niepodległość, a nasi recenzenci omawiają najciekawsze książki dotyczące regionu.
WięcejCoraz wyraźniej rysuje się koncepcja podziału na „Europę dwóch prędkości", w której pierwsza prędkość – a zatem i realny wpływ na kierunki integracji – może być zarezerwowana dla uczestników strefy euro. Może to oznaczać, że stosowana dotychczas przez Polskę polityka „trzymania nogi w drzwiach", tzn. niewchodzenia do strefy euro, przy jednoczesnym zachowaniu wpływu na najistotniejsze procesy decyzyjne, straci całkowicie skuteczność – piszą autorzy raportu Fundacji Schumana i Fundacji Konrada Adenauera "Co dalej z EURO? Trzy scenariusze dla Polski". Współautorem analizy jest dr Bartłomiej E. Nowak, ekspert Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Polska, podobnie jak cały zachodni świat, stoi w obliczu licznych wyzwań bezpieczeństwa – tych znanych, ale i nowych, zwłaszcza informacyjnych. Istota oraz skala zagrożeń nieustannie ewoluują. Zauważalnych jest wiele pozytywnych tendencji, w tym rosnąca świadomość środowisk eksperckich i politycznych oraz realne działania szeregu instytucji krajowych i międzynarodowych - piszą eksperci w raporcie dot. przeciwdziałaniu propagandzie i dezinformacji, opublikowanym przez Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji. Jednym ze współautorów jest Antoni Wierzejski, analityk CSM.
Decyzja Brytyjczyków o wyjściu z UE, zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich, wątpliwości co do przyszłego zaangażowania USA w Europie oraz dyskusja nad koniecznością zmiany modelu integracji stały się świadectwem tego, że kluczowe paradygmaty, na których opierała się dotąd integracja europejska, zostały poddane rewizji. Wszystkie te procesy postawiły Polskę w obliczu nowych, częściowo nawet egzystencjalnych problemów i dylematów - piszą Adam Balcer, Piotr Buras, Grzegorz Gromadzki i Eugeniusz Smolar (ekspert i członek Rady Fundacji CSM), autorzy raportu Fundacji Batorego "W zwarciu: polityka europejska rządu PiS".
Przewodnik MSZ skierowany jest do polskich przedsiębiorców i ma na celu ułatwienie poruszania się w gąszczu silnie rozproszonych źródeł dostępu do informacji o projektach i zamówieniach oferowanych przez organizacje międzynarodowe. Publikacja stanowi wynik dialogu prowadzonego przez MSZ z licznymi partnerami, w tym z sektora biznesu. Jest ona pomocnym narzędziem w nawigacji po meandrach systemu międzynarodowych zamówień publicznych i projektów organizacji międzynarodowych.
Jakie są najważniejsze trudności w funkcjonowaniu państwa, które powinna przezwyciężyć Polska? Zdaniem twórców raportu "Państwo i my. Osiem grzechów głównych Rzeczypospolitej", opracowanego pod kierunkiem prof. Jerzego Hausnera, są to m.in. brak wyobraźni strategicznej i suwerennej myśli rozwojowej, destrukcja sfery publicznej, unikanie rządzenia oraz uciekanie od odpowiedzialności za podejmowanie decyzji. Autorzy publikacji, wśród których znaleźli się m.in. Janusz Reiter (Przewodniczący Rady Fundacji CSM) i dr Bartłomiej Nowak (ekspert CSM), przeanalizowali główne dziedziny aktywności państwa – politykę społeczną, politykę gospodarczą, stosunki międzynarodowe, ustrój oraz przestrzeń wspólną, a na zakończenie przedstawili swoje rekomendacje dotyczące tych obszarów. Raport jest syntezą wcześniejszych opracowań i podobnie jak one został wydany przez Fundację Gospodarki i Administracji Publicznej. Wsparcia finansowego udzieliła Fundacja PZU.
XX