Chiny i USA porozumiały się w sprawie wymiany handlowej, a co za tym idzie oddaliły widmo wojny celnej. W czasie negocjacji w Waszyngtonie zawarto ramowe porozumienie, które przewiduje zwiększenie przez Chiny importu amerykańskich towarów. Co istotne, uczestnicy negocjacji nie przekazali, w jak dużym stopniu ma urosnąć chiński import. Oba kraje deklarują natomiast chęć dalszych rozmów mających doprowadzić do zmniejszenia amerykańskiego deficytu w handlu z Chinami jak również zapowiadają pogłębienie współpracy w zakresie ochrony praw własności intelektualnej.

Więcej

Chiny, mimo statusu najludniejszego państwa świata, borykają się z coraz większymi problemami demograficznymi. Wynika to przede wszystkim ze stosowanej przez ostatnie 4 dekady polityki jednego dziecka, przewidującej kary finansowe dla par, które decydowały się na liczniejsze potomstwo. Obecnie, wskutek kontrolowania liczby urodzeń, w Chinach zaczyna brakować rąk do pracy. Jednocześnie zaburzona jest proporcja między liczbą mężczyzn i kobiet, co przekłada się na starzenie się społeczeństwa i rosnące koszty socjalne. Z tego powodu władze w Pekinie zezwoliły w 2015 r. na posiadanie dwójki dzieci. Nowe regulacje przewidują natomiast, że od 2019 r. Chińczycy będą mogli sami i bez ograniczeń, decydować jak liczne chcą mieć potomstwo. Zdaniem ekspertów, zmiany wprowadzone są zbyt późno i w dodatku są niewystarczające by rozwiązać problemy demograficzne w Chinach.

Więcej

W maju 2018 roku, w chińskiej prowincji Anhui zostanie oddana do użytku największa na świecie pływająca farma słoneczna. Tysiące unoszących się na powierzchni wody paneli, zdolnych do wytworzenia 150 megawatów mocy będzie zaopatrywać 94 000 domów w energię elektryczną. Wart 150 mln dolarów projekt, jest kolejną inwestycją w OZE realizowaną w prowincji Anhui - w 2017 roku zakończono budowę pływającej farmy słonecznej o mocy 40 megawatów. Walcząc z zanieczyszczeniem powietrza, chiński rząd planuje wydać do 2020 roku 360 mld dolarów na OZE, co jednocześnie ma się wiązać ze stworzeniem 13 mln nowych miejsc pracy. Chiny stały się tym samym światowym liderem w dziedzinie inwestowania w takie źródła energii jak energia słoneczna, wiatrowa i wodna.

Więcej

Po kilku latach przerwy, polscy przedsiębiorcy ponownie kupują w Chinach skoncentrowany sok jabłkowy. Biorąc pod uwagę czołowe miejsce na świecie, jakie Polska zajmuje wśród producentów jabłek, powiedzieć można, iż jest to przysłowiowe zwożenie drewna do lasu. Od lipca do września kraje UE zaimportowały z Chin 9,6 tys. ton koncentratu, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej - wynika z analizy przygotowanej przez PKO BP. Powodem tej sytuacji są wiosenne przymrozki, które spowodowały straty w jabłkach nie tylko w Polsce, ale także w wielu krajach Europy. Tegoroczne zbiory były najniższe od 10 lat. Sytuacja ta zapewne ułatwi chińskiej firmie Zhonglu Fruit Juice Co. Ltd. kupno Appolu, wiodącego w Polsce producenta koncentratu jabłkowego, za kwotę 68,5 mln PLN. 14 grudnia br. spółki podpisały umowę inwestycyjną, ale powodzenie transakcji i ostateczna cena będzie zależała od wyników prowadzonego audytu.

Więcej

Spółka OT Logistics, największy w Polsce i jeden z największych w Europie przewoźników zajmujących się żeglugą śródlądową, powołała do życia Dział Logistyki Intermodalnej, oferujący usługi transportu kolejowego w imporcie towarów z Chin i w eksporcie do tego kraju. Zapewnia ona obsługę połączeń pomiędzy 13 terminalami w Chinach oraz dwoma terminalami w Polsce: w Łodzi i w Małaszewiczach. Klienci spółki mogą zamówić transport pełnokontenerowy (FCL) lub drobnicowy, paletowy (LCL). W ten sposób przewoźnik wychodzi naprzeciw potrzebom mniejszych firm. Oferta Działu Logistyki Intermodalnej umożliwia zamówienie usługi „door-to-door”. Spółka obsługuje cały proces od pobrania towaru w fabryce poprzez odprawę celną w Chinach po odprawę celną w Polsce i dostawę pod drzwi zamawiającego. Jak podkreśla zarząd, nowa usługa kierowana jest do firm chcących skorzystać z Nowego Jedwabnego Szlaku, czyli lądowego transportu łączącego Chiny i kraje Azji Środkowej z Europą.

Więcej

W chińskiej stoczni Yangfan zbudowano nowy statek dla Polskiej Żeglugi Morskiej. M/s „Tczew” to kolejna jednostka z programu inwestycyjnego armatora na lata 2015-2020, w którym powstanie łącznie 18 masowców wartych ponad 400 mln dolarów. Do tej pory PŻM odebrała 4 masowce, każdy o wyporności 39 tysięcy ton. Stocznia Yangfan zbuduje dla PŻM 12 jednostek - pozostałych sześć powstanie także w Chinach w stoczni Yangzijiang. Państwowe przedsiębiorstwo PŻM jest największym polskim armatorem, ma w grupie kapitałowej 56 statków. Na ich pokładach pracuje ok. 2,5 tys. marynarzy.

Więcej

W Pekinie odbyła się uroczystość z okazji 20-lecia współpracy KGHM Polska Miedź S.A. i China Minmetals Corporation. Radosław Domagalski, prezes KGHM Polska Miedź S.A. oraz Guo Wenqing, prezes China Minmetals Corporation oraz przewodniczący China Metallurgical Group Corporation podsumowali dotychczasową współpracę oraz rozmawiali na temat możliwości jej rozwoju. W latach 1997- 2016 r. KGHM Polska Miedź S.A. sprzedała China Minmetals Corporation blisko 881 tysięcy ton katod miedzianych na kwotę 5 miliardów USD. W czerwcu 2016 r. podczas wizyty w Polsce przewodniczącego ChRL Xi Jinpinga, KGHM i China Minmetals podpisały kolejną długoterminową umowę na lata 2017-2021. KGHM Polska Miedź od wielu lat jest jednym z największych polskich eksporterów do Chin. Miedź stanowi jedną trzecią polskiego eksportu do Chin.

Więcej

Premier Beata Szydło uczestniczyła w Budapeszcie w szóstym spotkaniu państw Europy Środkowej oraz Chin, zorganizowanym w ramach współpracy grupy 16+1. Według rzecznika rządu Rafała Bochenka jednym z celów polskiej delegacji było szersze otwarcie chińskiego rynku na polskie marki. 27 listopada Premier Szydło spotkała się Premierem Chin Li Keqiangiem w celu omówienia bieżących spraw, w tym budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Według polskiej Premier „wiele deklaracji przechodzi w konkrety, a realizacja różnych porozumień gospodarczych staje się faktem”. Na dowód tego stwierdzenia szefowa rządu poinformowała, że w Budapeszcie podpisane zostało porozumienie o współpracy strategicznej pomiędzy Polską Agencją Inwestycji i Handlu a rządem chińskiej prowincji Hunan. Podsumowując szczyt należy też dodać, iż Polska zdecydowała się nie przystępować do Funduszu Chiny-Europa Środkowo-Wschodnia (SinoCEEF), z kapitałem ok. 500 mln dolarów, mającego wspierać chińskie inwestycje w regionie.

Więcej

Przedstawiciele władz województwa pomorskiego, Gdańska i Pruszcza Gdańskiego wraz z reprezentantami trzynastu pomorskich przedsiębiorstw z branży stoczniowej, spożywczej i medycznej wzięło udział w seminarium promocyjnym oraz spotkaniach B2B, które odbyły się 20 listopada 2017 w Ambasadzie RP w Pekinie. Na seminarium promocyjnym Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk i Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Pomorza Piotr Ciechowicz przedstawili między innymi rozwój gospodarczy i zalety inwestycyjne regionu, jak również ofertę eksportową pomorskich przedsiębiorstw. Na seminarium przybyło ponad 30 reprezentantów chińskich instytucji i organizacji gospodarczych, w tym przedstawiciele Chińskiej Rady Promocji Handlu Zagranicznego, Chińskiej Rady Promocji Międzynarodowych Inwestycji, Biura Rozwoju Handlu Ministerstwa Handlu ChRL oraz Biura Promocji Inwestycji Miasta Pekin. W sesji spotkań B2B, która odbyła się bezpośrednio po seminarium wzięło udział ponad 60 chińskich przedsiębiorców zainteresowanych głównie importem produktów i usług do Chin.

Więcej

Chińska Administracja ds. Nadzoru Jakości, Inspekcji i Kwarantanny (AQSIQ) ogłosiła zniesienie zakaz importu polskiego drobiu, który obowiązywał od grudnia ubiegłego roku w związku z przypadkami grypy ptaków. W maju dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa Łukasz Dominiak oceniał, że Chiny są najbardziej perspektywicznym rynkiem eksportowym dla polskiego drobiu. Przedstawiciele KRD szacowali wówczas, że w przypadku otwarcia tego rynku do 2020 roku wartość eksportu polskiego drobiu do Chin może wzrosnąć nawet do 500 mln euro rocznie. W ubiegłym roku, przed wystąpieniem ptasiej grypy, Polska wyeksportowała do Chin drób o wartości ok. 75 mln euro.

Więcej

7 listopada 2017 r., w Ministerstwie Energii odbyło się spotkanie ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego i wiceministra energii Andrzeja Piotrowskiego z Wiceprzewodniczącym Chińskiego Urzędu ds. Energetyki Liu Baohua. Głównym tematem spotkania były możliwości polsko-chińskiej współpracy w sektorze energetycznym. W trakcie spotkania poruszono m.in. kwestie związane z realizowanym w obu krajach procesem modernizacji elektrowni węglowych, rozbudową sieci energetycznych, elektromobilnością oraz energetyką jądrową. Minister Tchórzewski podkreślił, że uzupełnieniem dotychczasowej kooperacji w obszarze energetyki konwencjonalnej czy górnictwa mogłaby być współpraca przy wdrożeniu nowych technologii w sektorze.

Więcej

W listopadzie 2017 r., Województwo Łódzkie promowało swój region w mieście Chengdu. W ramach projektu „Łódź goes China” stoisko z polskimi jabłkami, miodem oraz produktami zbożowymi stanęło na kilka dni w stolicy prowincji Syczuan. Całe przedsięwzięcie składa się z kilku komponentów. Jest to promocja medialna zarówno za pośrednictwem mediów tradycyjnych oraz mediów społecznościowych, jak również bezpośredni udział firm z łódzkiego w misjach gospodarczych. Samorząd województwa, w porozumieniu z partnerem - Amber Global Consulting - opracował cykl szkoleń i dwie misje gospodarcze, które mają przyspieszyć ekspansję małych i średnich firm z Łódzkiego w Chinach. Projekt ma być kontynuowany - w I kwartale 2018 r. firmy z regionu łódzkiego wezmą udział w kolejnych targach technologicznych. Na przyszły rok planowane są także działania promocyjne przybliżające kulturę Polski w związku ze 100. rocznicą Odzyskania Niepodległości.

Więcej

Przebywający w wizytą w Chinach w dniach 30-31 października 2017 r. Andrzej Konieczny, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska RP, odbył spotkanie dwustronne z Liu Dongsheng, wiceministrem Państwowego Urzędu Leśnictwa ChRL. Podczas spotkania wiceminister Konieczny zaproponował pogłębienie współpracy między Polską i Chinami w obszarze zarządzania lasami, badań leśnych oraz w sektorze wyrobów leśnych, w ramach podpisanego w 2014 r. Memorandum o porozumieniu między Ministerstwem Środowiska RP a Państwowym Urzędem Leśnictwa ChRL. Wiceminister Liu podkreślił, że Chiny są również zainteresowane pogłębieniem współpracy w wymienionych obszarach. Strona chińska w szczególności chciałaby bliżej zapoznać się z polskimi doświadczeniami w zarządzaniu lasami ze względu na wyzwanie, jakim w Chinach jest poprawa jakości drzewostanu i efektywności gospodarki leśnej. Wiceminister A. Konieczny wziął również udział w dwudniowej konferencji poświęconej współpracy badawczej i edukacyjnej w dziedzinie leśnictwa Chin i państw Europy Środkowej i Wschodniej.

Więcej

24 października 2017 roku zakończył się w Pekinie XIX zjazd Komunistycznej Partii Chin. W jego trakcie prezydent Xi Jinping nie tylko umocnił swoją władzę, ale także wytyczył ambitne plany na przyszłość. Według Xi do 2035 roku Chiny mają stać się rozwiniętym krajem socjalistycznym, a do 2050 roku – potężnym, bogatym i dysponującym armią światowej klasy. Jednym z elementów tego planu jest stworzenie marynarki wojennej, która będzie zdolna do prowadzenia działań na całym globie. Chiński przywódca podkreślił, że Pekin zamierza dalej budować sztuczne wyspy na Morzu Południowochińskim, jak również przeciwstawiać się wszelkim wysiłkom niepodległościowym ze strony Tajwanu. Xi Jinping wezwał jednocześnie narody wszystkich krajów do wyzbycia się mentalności „zimnej wojny” na rzecz dialogu i partnerstwa.

Więcej

Położony wśród najszybciej rozwijających się gospodarek świata, Hongkong jest powszechnie uznawany za stolicę targów w Azji. Organizując rocznie ponad 110 wystaw, przyciąga około 62 000 wystawiających się firm i 5 milionów odwiedzających z całego świata. Wiele z tych wydarzeń należy do największych w Azji przez co Hongkong traktowany jest jako platforma ułatwiająca handel Chin ze światem. Kosmetyki, wina i alkohole, zabawki, motoryzacja - to tylko kilka z branż, którym będą poświęcone targi w Hongkongu organizowane w ostatnich dwóch miesiącach 2017 roku.

Więcej

PARTNERZY