1 listopada 2017 roku Władimir Putin przybył z oficjalną wizytą do Iranu. Według doniesień irańskiej telewizji państwowej, prezydent Rosji spotkał się z przywódcami tego kraju, by podczas rozmów poruszyć tematy związane z: obecną sytuacją w Syrii, stosunkami na linii Iran-USA oraz relacjami bilateralnymi. Na spotkaniu zostało podkreślone strategiczne partnerstwo obu państw oraz znaczenie tego sojusz dla kreowania sytuacji na Bliskim Wschodzie. Putin wziął również udział w trójstronnym spotkaniu z prezydentami: Iranu Hasanem Rowhanim i Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem. Podczas szczytu głównymi tematami były relacje gospodarcze oraz konflikt syryjski.

Więcej

Ministrowie państw Unii Europejskiej zatwierdzili porozumienie o zniesieniu wiz dla obywateli Gruzji. Rozporządzenie wejdzie w życie 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. Komisja Europejska wiosną 2016 roku uznała, że Gruzja spełnia wszelkie warunki do tego, aby obowiązek wizowy został zniesiony. Jednak ze względu na obawy przed wzrostem imigracji, decyzja została wstrzymana.                                                                                                                                                                                                              

Więcej

Unia Europejska zdecydowała się przedłużyć sankcję nałożone na Białoruś do 28 lutego 2018 roku. Restrykcje obejmują embargo na broń oraz zakaz wjazdu na teren Unii dla czterech osób, które są podejrzane o prześladowanie polityków opozycji. 15 lutego 2016 roku, Rada stwierdziła, iż polityka wobec Białorusi głównie będzie zależeć od działań tego państwa na rzecz przestrzegania podstawowych praw człowieka, oraz praworządności państwa. Po raz pierwszy sankcję na Białoruś naniesiono w 2004 roku.

Więcej

Niedzielne wybory do Dumy, niższej izby rosyjskiego parlamentu, wygrała dotąd rządząca w kraju partia Jedna Rosja. Według oficjalnych wyników Jedna Rosja uzyskała 44,5 procent głosów. Na kolejnych miejscach znalazły się partie: Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF) - 13,45%, Liberalno-demokratyczna Partia Rosji (LDPR) - 13,24%, i Sprawiedliwa Rosja (SR) - 6,17%. Pozostałe partie nie przekroczyły wymaganego 5-procentowego progu wyborczego. Frekwencja w niedzielnych wyborach wyniosła ok. 48 procent.

Więcej

W Rosji odbywają się wybory do Dumy, czyli niższej izby parlamentu. Startuje w nich 14 partii, czyli dwukrotnie więcej niż w 2011 roku. Wybory rozpoczęły się o godzinie 8 i trwać będą do 20 czasu lokalnego. Do głosowania uprawnionych jest 111,6 miliona obywateli. Twierdzi się, że tegoroczne wybory są zdominowane przez zwolenników prezydenta Władimira Putina. W wyborach do rosyjskiego parlamentu wybranych zostanie 450 deputowanych, a ich kadencja potrwa 5 lat.

Więcej

O północy wszedł w życie nowy rozejm w Donbasie. Obejmuje zawieszenie broni między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami. Ma ono obowiązywać przez najbliższy tydzień. Porozumienie ogłoszono w Kijowie, podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych Polski Witolda Waszczykowskiego, Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, Francji Jeana Marca Ayraulta oraz Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona. Stronę ukraińską reprezentował szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin.

Więcej

W niedzielę na Białorusi odbyły się wybory do Izby Reprezentantów. Według danych podanych przez Centralną Komisję Wyborczą do niższej izby parlamentu trafiła przedstawicielka opozycji. Jest to wydarzenie precedensowe, ponieważ doszło do tego po raz pierwszy od 20 lat. Takie wydarzenie może stanowić o tym, iż białoruskie władze postanowiły wprowadzić element demokratyzacji wyborów w kraju.

Więcej

31,29 procent - tylko tyle wyniosła frekwencja w przedterminowych wyborach do Izby Reprezentantów, czyli do niższej izby parlamentu Białorusi. Taką informację przekazał mediom sekretarz Centralnej Komisji Wyborczej Mikałaj Łazawik. Obserwatorzy, którzy od pierwszego dnia śledzili przebieg wyborów zauważyli wiele nieprawidłowości. Wymienia się przymuszanie ludzi do oddania głosu czy zawyżanie frekwencji w protokołach.

Więcej

Sprawa statusu Wysp Kurylskich położonych na Morzu Ochockim wydaje się zmierzać ku kompromisowi pomiędzy Rosją, a Japonią. Rosyjski Prezydent Vladimir Putin i premier Japonii Shinzo Abe spotkali się na Wschodnim Forum Ekonomicznym we Władywostoku, w Rosji 2 września. Konflikt o Kuryle był źródłem spięć pomiędzy Japonią a Rosją. Ostatnio dwa kraje zbliżyły się ku porozumieniu. Co więcej, potencjalny konsensus rozwinie też współpracę ekonomiczną. Przywódcy dyskutowali również o wspólnym wydobyciu ropy naftowej na Syberii. Reasumując, obydwaj zgodzili się, że partnerstwo i kooperacja będą najlepsze dla obydwu stron.

Więcej

We wtorek 30 sierpnia potwierdzone zostały wcześniejsze doniesienia o ciężkim stanie zdrowia prezydenta Uzbekistanu Islama Karimowa. Oficjalne źródła podały w niedzielę, że 78-letni prezydent został hospitalizowany, a następnego dnia jego najmłodsza córka, Lola Karimowa-Tiljajewa, ogłosiła, że powodem był wylew krwi do mózgu. Karimow pozostaje na oddziale intensywnej opieki, nie są jednak znane szczegóły jego stanu i dalsze rokowania. Śmierć prezydenta lub jego niezdolność do sprawowania stanowiska reguły sukcesji może z dużym prawdopodobieństwem zakończyć się kryzysem politycznym, biorąc pod uwagę brak reguł sukcesji i centralizację władzy.

Więcej

PARTNERZY