Egipskie ministerstwo współpracy międzynarodowej ogłosiło w piątek 9 września, że Bank Światowy (BŚ) wypłacił Egiptowi 1 mld USD, co stanowi pierwszą transzę pożyczki o łącznej wartości 3 mld, która ma zostać rozdysponowana w ciągu 3 lat. Wypłata tej transzy była możliwa dzięki przyjęciu ustawy o wprowadzeniu podatku VAT, co stanowiło warunek pomocy, a także było kluczowym elementem programu reform, na który nalegał Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW). Minister współpracy międzynarodowej, Sahar Nasr, oświadczyła, że środki zostaną przeznaczone na „tworzenie miejsc pracy oraz poprawę standardu życia obywateli”.

Pożyczka z BŚ stanowi element strategii rządu egipskiego, który poszukuje wśród międzynarodowych instytucji środków na realizację kosztownego 3-letniego programu gospodarczego oraz poprawę deficytu na rachunku bieżącym, który skutkuje spadkiem wartości funta egipskiego. Głównym elementem tej strategii jest wynegocjowana w lipcu i w sierpniu pożyczka MFW o wartości 12 mld USD, których wypłata jest uzależniona od wdrożenia pakietu reform rynkowych i zdobycia dodatkowych źródeł finansowania o wartości 5-6 mld USD.

Wypłata pierwszej transzy pożyczki BŚ stanowi sygnał, że prace nad reformami idą szybko pomimo oporu części sił politycznych. Prócz porozumienia z MFW i BŚ Egipt wynegocjował pożyczkę z Afrykańskiego Banku Rozwoju o wartości 1,5 mld USD, której pierwsza transza, 500 mln USD, została wypłacona w styczniu. Porozumienia z BŚ i ABR w dużej mierze wypełniają zatem kryterium zewnętrznego finansowania stawiane przez MFW.

Czytaj więcej (Mada Masr) >>
Czytaj więcej (al Ahram) >>
Czytaj więcej (Bank Światowy) >>