Dwa tygodnie po rozpoczęciu negocjacji ws. pożyczki Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) dla Egiptu strony ogłosiły w czwartek 11 sierpnia osiągnięcie wstępnego porozumienia. Przygotowane memorandum zakłada uruchomienie trzyletniego instrumentu finansowego rozszerzonego wsparcia (Extended Funds Facility – EFF) o wartości 12 mld USD. Memorandum jest efektem dwutygodniowej wizyty delegacji MFW pod kierownictwem Chrisa Jarvisa, która przybyła do Egiptu 30 lipca. Według Jarvisa celami porozumienia są „poprawa funkcjonowania rynku walutowego, obniżenie deficytu budżetowego oraz długu publicznego, wzmocnienie wzrostu gospodarczego i stworzenie miejsc pracy”. Szef delegacji stwierdził, że „Egipt jest silnym państwem posiadającym wielki potencjał, ale boryka się z poważnymi problemami, które muszą zostać pilnie rozwiązane”.

Zawarcie porozumienia otworzy drogę do pożyczenia przez Egipt ok. 12 mld USD w ramach mechanizmu EFF, a ostateczną decyzję w tej sprawie Rada Wykonawcza MFW powinna podjąć w najbliższych tygodniach. Mechanizm EFF ma na celu wsparcie państw, które borykają się z problemami w bilansie płatniczym o charakterze strukturalnym. Podpisanie ostatecznego porozumienia powinno również ułatwić Egiptowi korzystanie z innych źródeł finansowania, w tym z funduszy Banku Światowego oraz Afrykańskiego Banku Rozwoju.

Po wypłacie pierwszej transzy kolejne będą zależne od realizacji przez Egipt zapowiedzianych reform. W ramach porozumienia Egipt zobowiązał się do szeregu zmian strukturalnych – w szczególności do wprowadzenia podatku VAT i cięcia subsydiów energetycznych – które mają na celu zmniejszenie relacji długu publicznego do PKB z 98% do ok. 88% w perspektywie 3 lat. By ograniczyć negatywne skutki społeczne, porozumienie przewiduje przeznaczenie części zaoszczędzonych środków na programy osłonowe. Stopniowe uwalnianie kursu funta egipskiego oraz reformy strukturalne mające ułatwić prowadzenie biznesu stanowią kolejne elementy pakietu reform.

Rozmowy z MFW odbywały się w kontekście kryzysu walutowego, który w marcu zmusił Egipski Bank Centralny do dewaluacji funta egipskiego (EGP) o 10%. Nie powstrzymało to rozwoju czarnego rynku waluty, na którym kurs USD do EGP jest o prawie połowę wyższy od oficjalnego. Uwolnienie kursu, przewidziane w porozumieniu z MFW, w związku z tym prawdopodobnie doprowadzi do deprecjacji EGP i zwiększenia kosztów życia. Poprzednia próba zawarcia porozumienia, podjęta w latach 2011-12, zatrzymała się na etapie memorandum z powodu braku woli politycznej i obaw przed efektami cięć subsydiów oraz innych reform.

Czytaj więcej (Bloomberg) >>
Czytaj więcej (Mada Masr) >>
Czytaj więcej (Al Ahram) >>
Czytaj więcej (Międzynarodowy Fundusz Walutowy) >>