W czwartek 28 lipca sąd w Kairze skazał byłego szefa Głównego Organu Kontroli (CAA) w Egipcie, Hishama Geneinę, na rok więzienia i grzywnę 20 tys. funtów egipskich za „rozsiewanie fałszywych informacji, które są szkodliwe dla instytucji państwowych i zagrażają porządkowi publicznemu”. Podstawą oskarżenia były wypowiedzi Geneiny dla dziennika Youm7 w grudniu 2015 r., w których szacował on skalę korupcji na 600 mld funtów egipskich (ok. 72 mln USD wg oficjalnego kursu) w okresie między 2012 a 2015 r. Geneina zapowiedział apelację i do czasu jej rozpatrzenie pozostanie na wolności pod warunkiem wpłacenia 10 tys. funtów egipskich kaucji.

Jako szef CAA Geneina cieszył się konstytucyjnymi gwarancjami niezawisłości i nieusuwalności, jednakże 28 marca 2016 r. został zdymisjonowany na mocy prezydenckiego dekretu i zastąpiony przez Hishama Badawiego. Zarzewiem konfliktu ze środowiskiem prezydenta była jego praca nad raportem o skali korupcji oraz publiczne wypowiedzi na temat tego zjawiska. W styczniu 2016 r. prokurator generalny zakazał doniesień prasowych na temat przygotowywanego raportu, a prezydent powołał specjalny komitet mający na celu obalenie jego ustaleń. W czerwcu 2016 r. do sądu wpłynął akt oskarżenia, w którym prokuratura zarzuciła mu szerzenie fałszywych informacji, argumentując, że opisane przypadki nie kwalifikują się jako korupcja, a jedynie jako marnotrawstwo pieniędzy publicznych.

Czytaj więcej (Mada Masr) >>
Czytaj więcej (Al Ahram) >>
Czytaj więcej (Youm 7) >>

Raport pt. „Analiza kosztów korupcji w wybranych sektorach w Egipcie” został ostatecznie opublikowany przez niezależny egipski dziennik Mada Masr. Dziennikarze Mada Masr przeanalizowali dokument i zarzucili mu znaczące braki metodologiczne, przez które podana suma 600 mld funtów egipskich jest wątpliwa, ale podkreślili, że ujawnia on i podpiera dowodami rzeczywiste przypadki i mechanizmy korupcji na szeroką skalę. Egipt znajduje się 88. pozycji z 168 państw Indeksie Percepcji Korupcji przygotowanym przez Transparency International (gdzie wyższa pozycja oznacza mniejszą korupcję) z wynikiem 36 (gdzie 0 oznacza ‘wysoce skorumpowany’, a 100 ‘bardzo uczciwy’).

Raport „Analiza kosztów korupcji w wybranych sektorach w Egipcie” w języku arabskim >>
Komentarz Amr Adliego do raportu (Mada Masr) >>
Komentarz Waela Gamala do raportu (Mada Masr) >>
Profil Egiptu na stronie Transparency International >>