We wtorek 26 lipca rząd egipski ogłosił, że jest bliski wynegocjowania z Międzynarodowym Funduszem walutowym porozumienia pożyczkowego o wartości 12 mld USD. 30 lipca do Kairu na dwutygodniową wizytę w celu ustalenia ostatecznej wersji umowy ma przybyć delegacja MFW. Giełda w Kairze zareagowała pozytywnie na te doniesienia, a główny indeks zyskał 3,3% bezpośrednio po komunikacie o stanie negocjacji i 4,8% w środę rano. Podpisanie umowy z MFW umożliwi także Egiptowi na skorzystanie z innych źródeł, w tym z Banku Światowego i Afrykańskiego Banku Rozwoju, które są w stanie zapewnić finansowanie dla 3-letniego planu gospodarczego ogłoszonego w lutym. Rząd egipski planuje pozyskać w sumie 21 mld USD finansowania ze źródeł zagranicznych.

Negocjacje te przebiegają w kontekście chronicznych problemów gospodarczych i monetarnych, które uległy pogorszeniu po rewolucji w 2011 r. W szczególności kluczowy dla gospodarki sektor turystyczny odnotował spadek obrotów o ponad połowę w ujęciu rok do roku po katastrofie i podejrzeniu zamachu na rosyjski samolot pasażerski nad Synajem w październiku 2015 r. Te problemy owocują zwiększeniem deficytu na rachunku bieżącym i osłabieniem kursu funta egipskiego. W tej sytuacji działania banku centralnego na rzecz wzmocnienia funta egipskiego spowodowały znaczące skurczenie się rezerw walutowych i wymusiły zastosowanie kontroli kapitału, a czarnorynkowy dolara do funta egipskiego jest o prawie połowę wyższy od oficjalnego. Porozumienie z MFW powinno tę różnicę zmniejszyć zmniejszyć poprzez wzmocnienie czarnorynkowego kursu funta egipskiego do dolara przy jednoczesnej oficjalnej dewaluacji.

Czytaj więcej (Bloomberg) >>
Czytaj więcej (al Ahram) >>
Czytaj więcej (Financial Times) >>
Czytaj więcej o problemach sektora turystycznego (Mada Masr) >>

Porozumienie z MFW może napotkać opór wewnątrz kraju, szczególnie jeśli będzie się łączyć z dalszym ograniczaniem subsydiów żywnościowych i paliwowych. Poprzednie próby zwarcia takiego porozumienia, podjęte po 2011 r., nie doszły do skutku z braku woli politycznej do przeprowadzenia wymaganych przez MFW cięć i reform. Jednakże cięcia subsydiów, które miały miejsce w lipcu 2014 r., nie wywołały większych protestów, co dobrze rokuje dla implementacji reform zawartych w ewentualnej umowie z MFW.

 

Czytaj więcej o poprzednich negocjacjach (European Council of Foreign Relations) >>
Czytaj więcej o subsydiach w Egipcie i ich cięciach (International Institute for Sustainable Development) >>