Po miesiącach ochłodzonych stosunków z Rosją i latach izolacji Izraela, Turcja zdecydowała rozmrozić relacje z tymi dwoma krajami. Eksperci przewidywalny, ze Erdogan zdecyduje sie także na normalizację stosunków z Egiptem, jednak prezydent Turcji zaznaczył, że kontekst sytuacji z tym krajem znacznie różni się od relacji z Rosją lub Izraelem. Relacje z Rosją pogorszyly się w listopadzie ubiegłego roku, gdy rosyjski samolot SU-24 zostrzał zestrzelony przez tureckie siły. Po zajściu, te ostatnie twierdziły, że maszyna naruszyła turecka przestrzeń powietrzną. Putin zareagował natychmiast, potępiając zestrzelenie jako "cios w plecy" i domagając się przeprosin. Erdogan rządał przeprosin za za naruszenie przestrzeni powietrznej przez Turcję. Obaj przywódcy oskarżyli sięi wzajemnie o wspieranie terrorystów w Syrii. Sankcje nałożone na Turcję okazały się zbyt dotkliwe, w szczególności zakaz wyjazdu rosyjskich turystów do Turcji (w ostatnich latach turystyka w tym kraju spadła nawet o jedną trzecią). To oraz polityczna izolacja Turcji zmusiła Erdogana, według różnych źródeł, do wysłania listu z przeprosinami za zaistniałą sytuację lub wyrażonym żalem z jej powodu.

Relacje z Izrealem psuły sie stopniowo przez ostatnie lata by ostatecznie załamać się w 2013 roku, gdy na wierzch wypłynął skandal związany z zaangażowaniem Turcji w ujawnieniu izraelskich agentów w Iranie. Wcześniej Erdogan dawał w swoich wypowiedziach do zrozumienia, że stanowisku Turcji bliżej do blisko-wschodniej, pro-arabskiej polityki aniżeli świeckiej, skupionej wokół Izraela. Konflikty w Strefie Gazy w latach 2008-2009 oraz 2010 również pczyczyniły sie do pogorszenia stosunków pomiędzy krajami. Jednak od grudnia 2015 roku trwały rozmowy pomiędzy przedstawicielem obu państw, zakońcyzły się one w czerwcu tego roku.

Równocześnie antykurdyjska polityka Turcji sprowadziła na nią polityczny ostracyzm innych krajów w regionie. Także umowa z Unią Europejską z marca tego roku, nie przyśpieszyła procedur umożliwiających członkostwo w Unii Europejskiej. Polityczny ostracyzm okazała się dla ankary zbyt trudny w sytuacji, gdy syryjska wojan zaczęła sie rozlewac na tureckie terytorium zmuszając setki tysięcy uchodźców do przekroczenia granicy pomiędzy krajami.

Ubiegłotygodniowo atak terrorystyczny, przypisywany ISIS, według ekspertów mógł być spowodowany nagłym zwrotem w polityce zagranicznej Turcji i odbudowaniem dawnych sojuszy. Pojawiły się sugestie, że atak był odpowiedzią na porozumienie z Izraelem i ocieplenie stosunków z Rosją. Jednak eksperci od bezpieczeństwa uważają, że trudno sobie wyobrazić, że zaplanowali atak w tak krótkim czasie.. "Być może planowali zamach od dawna i postanowili go przyspieszyć" mówi Selim Koru z Fundacji Badań Polityki Gospodarczej Turcji (TEPAV). W odpowiedzi na ataki prezydent Izraela, Reuven Rivlin, przekazał list prezydentowi Erdoganowi, w którym mowa o„ wzmocnionym dialogu, który będzie znacznie pomagal we wspólnych wysiłkach przeciwko zagrożeniu”.

Od początku roku w Turcji zginęło 153 osoby w 8 atakach terrorystycznych na południowym wschodzie, Ankarze i Istanbule. W zamachu na lotnisku Ataturka w Stambule zginęło 49 osób, a 239 zostało rannych.

Czytaj więcej (The Telegraph) >>
Czytaj więcej (Albawaba) >>
Czytaj więcej (Politico) >>
Czytaj więcej (ECFR) >>
Czytaj więcej (The Economist)>>