W poniedziałek 22 sierpnia z dwudniową wizytą przybył do Polski prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew. Głównym tematem rozmów była współpraca gospodarcza obu państw oraz polityka wschodnia. Prezydent Andrzej Duda nazwał wizytę prezydenta Kazachstanu „niezwykle ważną i znaczącą” oraz przypomniał, że ostatni raz Nazarbajew był w Polsce w 2002 r., a w 2007 r. miała miejsce wizyta polskiego prezydenta w Kazachstanie. Z kolei Nazarbajew nazwał Polskę „naturalnym partnerem” i podkreślił wagę stosunków dwustronnych, deklarując zniesienie obowiązku wizowego dla Polaków w ramach zniesienia wiz dla państw członkowskich OECD. Prezydent Kazachstanu oświadczył, że to „Polska będzie pierwszym unijnym państwem, do którego dotrze kazachski eksport”.

Prezydenci przyjęli wspólną deklarację o współpracy gospodarczej między Kazachstanem i Polską. Podpisano również szereg umów międzypaństwowych i między firmami w zakresie między innymi energetyki, transportu, technologii i finansów. Nazarbajew oświadczył, że jego rząd jest zainteresowany w rozwoju wielu branż, szczególnie związanych z innowacyjnymi technologiami. Dodatkowo wyraził nadzieje, że polski parlament ratyfikuje w najbliższym czasie umowę o wzmocnionym partnerstwie między Kazachstanem a Unią Europejska.

Prezydenci rozmawiali również na temat polityka wschodniej, między innymi o stabilizacji i budowie pokoju na Wschodzie. Jednakże nie zostały podpisane żadne wspólne deklaracje w tym zakresie. Wizyta Nazarbajewa w Polsce potwierdza zmiany w polityce zagranicznej Kazachstanu i ekonomiczne otworzenie się na UE. Pierwszym krokiem do ocieplenia stosunków z EU było uwolnienie głównego kazachskiego opozycjonisty Władymira Kozłowa.

Czytaj więcej (Prezydent.pl)
Czytaj więcej (Gazeta Wyborcza)
Czytaj więcej (TVN24)
Czytaj więcej (The Astana Times)