Polecamy książkę "Arabia Incognita. Raport polskiego ambasadora" autorstwa Krzysztofa Płomińskiego, byłego dyplomaty i ambasadora RP w Iraku i Arabii Saudyjskiej i pracownika misji dyplomatycznych w Libii i Jordanii. Książka prezentuje drogę Autora do dyplomacji, realia pracy na placówkach i w centrali Ministerstwa oraz osobiste doświadczenia i przeżycia, niekiedy dramatyczne. Opisywane sprawy, okraszone ciekawostkami i anegdotami, dotyczą takich tematów jak wielotysięczna obecność Polaków w krajach arabskich w okresie PRL, odbudowa stosunków z Izraelem na przełomie transformacji, budowa relacji III RP z państwami Zatoki Perskiej, w tym Arabii Saudyjskiej, gdzie Autor był pierwszym polskim ambasadorem.
WięcejBlady strach padł na liberałów na całym świecie po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta największego mocarstwa świata oraz po referendum w sprawie Brexitu, które odbyło się w Wielkiej Brytanii w 2016. Swoje lęki tłumaczą niebezpieczeństwem powrotu do ery populizmu - pisze prof. Salvatore Babones, współpracownik Centrum Stosunków Międzynarodowych w swojej nowej książce "The New Authoritarianism: Trump, Populism, and the Tyranny of Experts".
Jak to się stało, że na Donalda Trumpa, multimilionera i gwiazdora show-biznesu, znanego z dość lekceważącego stosunku do kobiet, oskarżanego o seksizm, rasizm i ksenofobię zagłosowała (nieznaczna, ale jednak) większość białych kobiet? Dlaczego doskonale przygotowana do objęcia prezydentury, kompetentna, obyta w świecie Hillary Clinton nie zdołała wytłumaczyć się ze swoich powiązań z biznesem, odeprzeć oskarżeń o kłamstwa i ocieplić wizerunku? Ostatnia kampania wyborcza obnażyła wszystkie problemy, słabości i lęki Ameryki Dorota Warakomska pokazuje je oczami zwykłych ludzi. Ta książka to zapis jej podróży, podczas których pokonała tysiące kilometrów i odwiedziła 20 stanów, zgłębiając niezwykle wysoki poziom rozczarowania jednych Amerykanów, nadzieję drugich, tęsknotę trzecich, niezdecydowanie innych.
WięcejWielu ludzi odczuwa strach w obliczu tego, co pokazują nam media - światowy kryzys, wojny i przemoc przejmują kontrolę nad światem - pisze w swojej książce Scilla Elworthy, założycielka Oxford Research Group, Peace Direct i Rising Women Rising World, trzykrotnie nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla, laureatka pokojowej nagrody Niwano. W książce The Business Plan for Peace, Elworthy opisuje konkretne strategie i korzyści budowania pokoju na świecie, dając przykładu 25 systemów, które sprawdziły się w zapobieganiu konfliktom zbrojnym na poziomie regionalnym i międzynarodowym.
WięcejWzrost potęgi Chin w dobie powolnego zmierzchu świetności Stanów Zjednoczonych stanowi nadrzędną narrację od początku tego stulecia. Czy to właściwy przekaz? Rozwój Państwa Środka spowolnił w momencie osiągnięcia średniego dochodu, a USA są nadal znacznie bogatsze i silniejsze, niż Chiny – pisze prof Salvatore Babones, doradca naukowy i ekspert CSM, w książce „American Tianxia: Chinese Money, American Power, and the End of History”, która w Polsce zostanie zaprezentowana podczas tegorocznego EFNI. Centrum Stosunków Międzynarodowych jest współorganizatorem sopockiego wydarzenia.
WięcejDoskonałe pamiętniki naocznego świadka losów swego kraju. Najnowsza historia Indii sprzed uzyskania niepodległości w 1947 roku. Durga Das był dziennikarzem, przyjacielem J.Nehru, pierwszego premiera niepodległych Indii, relacjonował wszystkie najważniejsze wydarzenia tamtego czasu. Książkę wydało wydawnictwo TRIO we współpracy z India EU Council, które w 2013 roku stało się częścią Centrum Stosunków Międzynarodowych. Partnerem wydania była także Indyjsko-Polska Izba Gospodarcza. Egzemplarze można nabyć w naszym biurze poprzez wysłanie zgłoszenia emailem.
WięcejPo 13 latach od fiaska konferencji w Camp David wiemy już, że to wydarzenie jest jednym z najważniejszych momentów w relacjach izraelsko-palestyńskich. Nie zawaham się postawić konferencji w Camp David na jednej linii z takimi wydarzeniami jak rezolucja ONZ z 1947 roku względem podziału mandatowej Palestyny czy wojna sześciodniowa z 1967 roku. To wydarzenie całkowicie zmieniło izraelsko-palestyński proces pokojowy, podważyło wręcz jego filary i całą dotychczasową strukturę negocjacji – pisze Jerzy Wójcik. Publikacja jest analizą stosunków między Izraelem a Palestyną po szczycie w Camp David (USA). W spotkaniu, które się odbyło w dniach 11-24 lipca 2000 roku uczestniczyli: Ehud Barak – ówczesny premier Izraela, Jaser Arafat – wtedy prezydent Autonomii Palestyńskiej oraz w roli mediatora Bill Clinton – ówczesny prezydent USA.
WięcejPublikacja przygotowana przez Eugeniusza Smolara, eksperta i członka rady CSM, jest zbiorem artykułów i przemówień uczestników konferencji “Jan Karski-Memory and Responsibility”, która odbyła się w listopadzie 2014 roku w Warszawie w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Karskiego. Organizatorami spotkania była Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego oraz Muzeum Historii Polski. Wydarzenie i publikacja zostały sfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jan Karski był historykiem, prawnikiem, dyplomatą i wykładowcą akademickim. Podczas drugiej wojny światowej był kurierem i emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego. Za swoją działalność został uhonorowany odznaczeniem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, polskim orderem Orła Białego i amerykańskim Medalem Wolności.
Więcej
Słynne słowa "I have a dream" Martina Luthera Kinga, pastora kościoła baptystów i bojownika o równość rasową obywateli Stanów Zjednoczonych, zostały przypomniane m.in. w przemówieniu prezydenta Baracka Obamy w 2013 roku. King głosił hasła miłości nieprzyjaciół, łącząc zasady chrześcijańskie z ideą wyznawaną i propagowaną wcześniej przez Mahatmę Gandhiego w Indiach. Działalność pastora zainicjowała powolny proces integracji rasowej społeczeństwa amerykańskiego, który przy wsparciu innych amerykańskich organizacji murzyńskich, grup liberalnych oraz mass mediów doprowadził do uchwalenia w 1964 i 1965 r. przez Kongres USA aktów prawnych zakazujących segregacji na tle rasowym. W dowód uznania za walkę o demokratyzację społeczeństwa amerykańskiego bez używania przemocy, King otrzymał w 1964 r. Pokojową Nagrodę Nobla. Cztery lata później zginął od kuli zamachowca.
Na książkę składa się 17 esejów o ewolucji myśli politycznej i geopolitycznej prof. Zbigniewa Brzezińskiego, napisanych przez wybitnych amerykańskich specjalistów ze znanych uniwersytetów i ośrodków badawczych typu think tank. Książka jest interesująca także ze względu na zawarty w niej opis polityki amerykańskiej wobec naszego regionu świata. Inny ciekawy wątek to relacje euroatlantyckie, ważne dla Polski ze względu na członkostwo w NATO i UE. Wstęp do polskiego wydania napisał prof. Roman Kuźniar, politolog, dyplomata, były dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, doradca Prezydenta RP ds. międzynarodowych.