27 październik 2016: ONZ proponuje traktat o zakazie broni nuklearnej
27 października w Nowym Jorku, Komitet ONZ do spraw rozbrojenia i bezpieczeństwa międzynarodowego zwołał spotkanie dotyczące kwestii zakazania broni nuklearnej. Negocjacje do porozumienia zostały zainicjowane przez Austrie, Brazylie, Irlandie, Meksyk, Nigerię i RPA. W rezultacie przeprowadzonego głosowania, 123 państwa zagłosowały za rezolucją, 38 było przeciwnych a 16 wstrzymało się od głosu. Naturalnie, kraje mające dostęp do broni nuklearnej takie jak USA, Wielka Brytania czy Francja stanowczo wyraziły swój sprzeciw.
Na negatywne komentarze atomowych mocarstw odpowiedziała Beatrice Fihn - dyrektor wykonawcza Międzynarodowej Kampanii na Rzecz Likwidacji Broni Jądrowej. Cytując słowa Fihn: „Traktat ten nie wyeliminuje broni jądrowej natychmiast. Jednakże, stworzy potężną, nową międzynarodową normę prawną, piętnującą broń jądrową i jednocześnie zachęci narody do podjęcia pilnych działań w zakresie rozbrojenia”.
Podsumowując, podczas wczorajszego spotkania podjęto decyzję o zorganizowaniu konferencji dotyczącej zakazu broni nuklearnej, która miałaby się odbyć na początku 2017 roku. Negocjacje zostały zaplanowane na 27 marca i będą kontynuowane w czerwcu oraz lipcu. Ostateczny projekt zostanie przedstawiony na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w grudniu 2017 roku.