3 kwietnia 2016 r. dziennikarze z Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych opublikowali przecieki z tzw. "Panama Papers". Ujawniono ponad 11,5 miliona plików z jednej z największych firm zajmujących się optymalizacją podatkową offshore – Mossack Fonseca. Wycieki ukazały skalę zjawiska oraz to, ilu wpływowych polityków i postaci życia publicznego transferuje swoje pieniądze do "rajów offshore", skutecznie unikając opodatkowania w kraju. Pośród osób wymienionych w dokumentach odnaleźć można m.in. prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina, prezydenta Ukrainy Petro Poroszenkę, szwagra chińskiego prezydenta Xi Jinpinga, premiera Pakistanu, byłego prezydenta Iraku, obecnego premiera Islandii, a nawet ojca premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona.
Przecieki "Panama Papers" mają wpływ na życie publiczne w wielu krajach, ponieważ spowodowały polityczne perturbacje na całym świecie. Mimo iż optymalizacja podatkowa w rajach offshore jest całkowicie legalna, w opinii wielu obserwatorów działań tych nie można uznać za właściwe moralnie.
Mossack Fonseca to firma prawnicza z siedzibą w Panamie, która świadczy usługi związane z rejestrowaniem działalności w "przystaniach podatkowych", takich jak np. Brytyjskie Wyspy Dziewicze. Dodatkowo zajmuje się usługami dotyczącymi zarządzania majątkiem.
Czytaj więcej (1) >>
Czytaj więcej (2) >>
Czytaj więcej (3) >>
Czytaj więcej (4) >>
Czytaj więcej (5) >>