19 kwietnia 2016 roku VoteWatch Europe opublikowało raport, w którym przewiduje osłabienie UE w konsekwencji ewentualnego wystąpienia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty w wyniku referendum 23 czerwca. Według autorów raportu, negatywny rezultat brytyjskiego referendum może doprowadzić do "efektu domina" w Europie. Jest to m.in. związane ze wcześniejszą deklaracją Nicoli Sturgeon, premier Szkocji, która zapowiedziała przeprowadzenie kolejnego referendum w sprawie niepodległości Szkocji, jeżeli doszłoby do "Brexitu". Spekuluje się również, że taki scenariusz mógłby doprowadzić do rozważenia dalszego członkostwa w UE nie tylko przez tradycyjnych sojuszników Londynu, takich jak Szwecja czy Dania, ale też m.in. przez Polskę i Węgry. Ostatnie badania opinii publicznej w Szwecji wskazują na duże poparcie dla wystąpienia kraju z UE, jeśli wcześniej uczyniłaby to Wielka Brytania.
3 grudnia 2015 roku Duńczycy zagłosowali w referendum przeciwko pogłębianiu integracji z UE (za niezależnością wobec Brukseli w dziedzinach wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych). 6 kwietnia br. Holendrzy opowiedzieli się przeciwko umowie stowarzyszeniowej UE z Ukrainą, co zostało uznane przez wielu obserwatorów za głosowanie przeciwko UE.
Spadek zaufania do UE jest odnotowywany także w ostatnich badaniach opinii publicznej w krajach Starego Kontynentu. Ponadto, w dniu opublikowania raportu VoteWatch Europe, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podkreślił kryzys wiary Europejczyków w projekt UE podczas przemówienia na forum Rady Europy.
Czytaj więcej (1) >>
Czytaj więcej (2) >>
Czytaj więcej (3) >>
Czytaj więcej (4) >>
Aby uzyskać więcej informacji na temat raportu VoteWatchEurope, kliknij tutaj.
Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej na temat Standardu Eurobarometer 84, który dostarcza najnowszych badań opinii publicznej na tematy związane z UE.
Aby uzyskać więcej informacji na temat "Brexitu", kliknij tutaj, tutaj i tutaj.