Dnia 31 marca 2016 roku ponad 100 tys. mieszkańców Brazylii protestowało przeciwko zbliżającej się procedurze impeachmentu. W przeciwieństwie do wcześniejszych protestów popierających ustąpienie Dilmy Rousseff z urzędu, protesty te nie przyciągnęły tylko zwolenników prezydenta. Główny powodem protestów jest obawa o demokracje oraz pogłębienie problemów ekonomicznych w przypadku dojścia do impeachmentu. Dnia 17 kwietnia zostanie omówiony i przegłosowany impeachment w izbie niższej tzw. Izbie Deputowanych. Następnie, jeżeli dojdzie do przegłosowania impeachmentu, wniosek o złożenie prezydent z urzędu zostanie przekazany do Senatu. W międzyczasie, tak jak wykazywały na to wcześniejsze sygnały, również ministrowie gabinetu rezygnują z urzędu.

Procedura impeachmentu została uruchomiona w związku wyjściem na jaw afery korupcyjnej- ukrywanie przez prezydenta deficytu budżetowego, który był obecny przed wyborami 2014 roku. Wielu protestujących uważa impeachment tylko i wyłącznie za taktyczny ruch opozycji w celu usunięcia prezydenta. W przypadku takiego scenariusza prawdopodobnie prezydentem mógłby zostać wiceprzewodniczący Michel Temer. Jest on członkiem Brazylijskiego Ruchu Demokratycznego (PMDB). Jednym z członków tej partii był również przedstawiciel koalicji Eduardo Cunha, który prowadził proces impeachmentu. Te niemoralne zagrywki wykorzystywane do oportunizmu politycznego zostały również przedstawione w jednym z popularnych amerykańskich seriali „House of Cards”. Ciągle trwające protesty i dymisje ministrów mogą jeszcze bardziej pogłębić kraj w niestabilność polityczną i gospodarczą. 

Czytaj więcej (1) >>
Czytaj więcej (2) >>
Czytaj więcej (3) >>
Czytaj więcej (4) >>
Czytaj więcej (5) >>
Czytaj więcej (6) >>


Więcej informacji na temat ewentualnego impeachmentu obecnego prezydenta Brazylii Dilmy Rousseff i jego procedura kliknij tutaj i tutaj.
Więcej informacji na temat skrajnej sytuacji ekonomicznej Brazylii kliknij tutaj.
Więcej faktów gospodarczych i dane liczbowe dotyczące Brazylii kliknij tutaj i tutaj.