Brazylijska niższa izba Kongresu przegłosowała w nocy w niedzielę 17 kwietnia podjęcie procedury impeachmentu wobec prezydent Dilmy Rousseff. Większość 2/3 głosów była wymagana w Izbie Deputowanych, składającej się z 513 członków, by przegłosować wniosek o impeachment. Ostateczne głosowanie przyniosło 367 głosów za oraz 137 przeciw. W związku z tym propozycja zostanie przeniesiona bezpośrednio do Senatu, gdzie zwyczajna większość wystarczy, by zdecydować czy zostanie przeprowadzona sprawa w sądzie, która może zmusić Rousseff do ustąpienia. Jeśli wiekszość to zaakceptuje, pierwsza kobieta na stanowisku prezydenta w Brazylii będzie zmuszona zejść ze stanowiska na przynajmniej 180 dni w celu przygotowania do rozprawy sądowej, która będzie kluczowa dla jej kariery politycznej. Rousseff jest oskarżana o złamanie praw budżetowych przez manipulowanie środkami rządu jeszcze w 2014 roku.
Czytaj więcej (1) >>
Czytaj więcej (2) >>
Czytaj więcej (3) >>
Jeśli dojdzie do impeachmentu Dilmy Rousseff po głosowaniu w Senacie, wiceprezydent Michel Temer zostanie tymczasowym prezydentem, zaś Eduardo Cunha, obecny marszałek niższej izby Kongresu, jego wiceprezydentem. Obaj reprezentują bezideową partię PMDB. Niemniej zarówno Temer jak i Cunha mogą wkrótce zmierzyć się z oskarżeniami i stać się przedmiotem zainteresowania procedury impeachmentu, ponieważ już w tym momencie ciążą na nich silne oskarżenia korupcyjne. Co więcej, Rousseff oskarża ich obu o planowanie politycznego zamachu stanu przeciwko niej.
Impeachment Rousseff oznaczałby koniec 13-letnich rządów PT (Partii Pracujących) w Brazylii, szczególnie, że jej wielki idol Lula da Silva został oskarżony o korupcję. Wcześniejsze, wielomilionowe protesty przeciwko obecnemu rządowi dotyczyły skandalu Petrobras i zarzutów korupcyjnych. Były prezydent Brazylii Lula da Silva rzekomo był odpowiedzialny za skandale korupcyjne powiązane z wielkim koncernem paliwowym Petrobras, należącym do państwa. Rousseff próbowała powstrzymać proces Luli przez mianowanie go ministrem stanu, ale decyzja ta została później odrzucona.
Więcej na temat możliwego impeachmentu obecnej prezydent Brazylii Dilmy Rouseff oraz procedury tego mechanizmu czytaj tutaj oraz tutaj.
Więcej na temat możliwego impeachmentu Michela Temera oraz Eduardo Cunhy czytaj tutaj oraz tutaj.
Więcej na temat skandali korupcyjnych Petrobras w Brazylii czytaj tutaj oraz tutaj.
Więcej na temat trudnej sytuacji ekonomicznej w Brazylii czytaj tutaj.
Więcej na temat faktów i liczb dotyczących Brazylii czytaj tutaj oraz tutaj.