W wyniku wojny domowej, która wybuchła w Sudanie Południowym w grudniu 2013, sudański prezydent Salva Kiir (część etnicznych Dinka'S) utworzyła rząd przejściowy rząd jedności składający się z byłego wiceprezydenta i lidera rebeliantów Rieka Machara (część etnicznych Nuer). Wojna domowa wybuchła w następstwie domniemanego zamachu dokonanego przez oddziały wojskowe Nuer i starć wzdłuż linii etnicznych. Unia Afrykańska(UA)przyjęła z entuzjazmem powstanie tymczasowego rządu w południowym Sudanie, które utworzone dostało w ramach porozumienia pokojowego, przygotowanego w sierpniu 2015 roku w następstwie ostrzeżenia USA i ogłoszeniu pomocy w przezwyciężeniu wszelkich nierozstrzygniętych kwestii. Priorytetowym zadaniem rządu jedności będą reformy skierowane na ochronę i odnowienie gospodarki oraz wyeliminowanie dążenia do dalszych aktów przemocy.
Przez wiele lat Ludowa Armia Wyzwolenia Sudanu (SPLA) walczył o jego niepodległość, przemieszczając się na północ. Choć SPLA było początkowo uważane za ruch wyzwolenia, który przypieczętował swoją działalność ogłoszeniem niepodległości Sudanu Północnego dnia 9 lipca 2011 roku, doprowadził on do konfliktu i rywalizacji grup etnicznych, głównie na linii Dinka vs Nuer.
Według oficjalnej bazy danych pomocy rozwojowej USA, Sudan jest trzecim beneficjentem tej pomocy, zaraz po Iraku i Afganistanie. W sierpniu 2015 roku USA wysłało tam National Security Advisor Susan Rice, który nadzoruje ten region i wzywa przywódców Sudanu Południowego do powstrzymania swoich egoistycznych interesów i znalezieniu potencjalnego planu pokojowego.
Czytaj więcej (1) >>
Czytaj więcej (2) >>
Czytaj więcej (3) >>
Czytaj więcej (4) >>
Aby przeglądnąć przebieg wojny domowej, kliknij tutaj.