11

May

Pod koniec kwietnia br. na zaproszenie amerykańskiego National Democratic Institute, którym kieruje Madeleine Albright, przebywał w Egipcie Janusz Onyszkiewicz. W programie jego pobytu były liczne spotkania z przedstawicielami ruchów i partii politycznych, które doprowadziły do obalenia reżimu Prezydenta Mubaraka, jak też z przedstawicielami jego partii, która ostatnio została zdelegalizowana.

Miało też miejsce spotkanie z kandydatem na urząd prezydenta Egiptu wywodzącym się z kręgów Bractwa Muzułmańskiego, a także z przedstawicielami organizacji pozarzadowych i środowisk kobiecych.
Tematyka spotkań to polskie doświadczenia w transformacji ustrojowej, a także doświadczenia Indonezji (obok Janusza Onyszkiewicza do udziału w programie został zaproszony wybitny działacz polityczny Indonezji, generał Augus Widjojo, obecnie na emeryturze) – największego kraju islamskiego, w którym, po okresie rządów autorytarnych, od kilkunastu lat panuje demokracja.
Rozmówców najbardziej interesowały mechanizmy tworzenia nowego systemu politycznego, procedury wyborcze, taktyka wyborcza „Solidarności”,  rola kościołów (katolickiego w Polsce a muzułmańskiego w Indonezji) w procesie transformacji, roli i miejsca sil zbrojnych w demokratycznym państwie.
Z przebiegu tej wizyty i wielkiego nią zainteresowania widać dobitnie, jak wiele Polska może w obecnym okresie wnieść w budowanie stabilnej demokracji w przechodzących trudny proces transformacji ustrojowej krajach Afryki Północnej.