Wydarzenia na Białorusi znowu przykuły uwagę międzynarodowej opinii publicznej, szczególnie zachodnio-europejskiej. Po raz kolejny nawołuje się do zmiany polityki wobec Białorusi.

Read More

W poniedziałek, 20 grudnia, w siedzibie CSM odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli polskich think tanków dotyczące przygotowań do polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Obecny na spotkaniu Minister Mikołaj Dowgielewicz, pełnomocnik rządu ds. Prezydencji, przedstawił najważniejsze wyzwania związane z przygotowaniem oraz przebiegiem polskiego przewodnictwa.

Read More

Centrum Stosunków Międzynarodowych 6 grudnia 2010 r. gościło delegację „Młodych Liderów Polityki i Dyplomacji”, w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czech,Gruzji, Kosowa, Rosji, Turcji oraz Ukrainy.

Read More

Trwało wiele lat, zanim większość Niemców zrozumiała i doceniła historyczny wymiar wizyty kanclerza Brandta w Polsce w 1970 r. - mówi w 40. rocznicę wizyty kanclerza Niemiec w Polsce Janusz Reiter.

Read More

Pojednanie polsko-niemieckie zajmuje wyjątkowe miejsce w procesie pojednania, jaki zachodził między narodami Europy po II wojnie światowej - uważa prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych i były ambasador Polski w Bonn Janusz Reiter. Zwrócił uwagę, że proces pojednania polsko-niemieckiego trwał bardzo długo i uczestniczyły w nim nie tylko rządy, ale głównie społeczeństwa obywatelskie.

Read More

Uklęknięcie kanclerza RFN Willy’ego Brandta przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie w 1970 r. utorowało drogę do pojednania polsko-niemieckiego – powiedział prezes CSM Janusz Reiter. – To wydarzenie weszło do podręczników historii jako przykład moralnego gestu, który najpierw poruszył sumienia ludzi, a później utorował drogę politycznym procesom – dodał.

Read More

7 grudnia 2010 roku, z okazji 40. rocznicy wizyty Willy Brandta w Warszawie, w czasie której podpisano układ o normalizacji stosunków bilateralnych między Polską a Republiką Federalną Niemiec, a kanclerz Brandt uklęknął przed pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego, Centrum Stosunków Międzynarodowych we współpracy z Fundacją im. Friedricha Eberta zorganizowało międzynarodową konferencję „Europa – Kontynent pojednania? 40 lat po wizycie Willy Brandta w Warszawie".

Read More