W Wielkiej Brytanii sytuacja elity jest specyficzna, bo jest to mocna i lubiana monarchia. Skandal z księciem Andrzejem okropnie rzutuje na powagę monarchii. Na szczęście dla brytyjskiej monarchii głównym bohaterem skandalu jest książę Andrzej, który jest jedną z najmniej popularnych osób na dworze Elżbiety II - mówiła dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM w w "Faktach o Świecie" na antenie TVN24 BiS.

Więcej

Jedną z ostatnich linii obrony projektu europejskiego jest unijna zdolność do obrony. Pod tym względem Europa jest nadal uzależniona od Ameryki w stopniu, który na dłuższą metę jest nie do przyjęcia – zarówno dla USA, jak i dla samych Europejczyków. Stany Zjednoczone od dawna, a nie dopiero od czasu prezydentury Donalda Trumpa, słusznie wskazują na to, że gospodarki Europy i USA są mniej więcej tej samej wielkości, a w związku z tym Ameryka nie może na stałe ponosić 70 proc. nakładów na obronę - piszą Janusz Reiter (założyciel i przewodniczący Rady Fundacji Centrum Stosunków Międzynarodowych) i Sigmar Gabriel w artykule dla Rzeczpospolitej.

Więcej

„Trzy kluczowe sprawy które wynikają ze zmienionego porozumienia o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa z UE, to sam kształt tego porozumienia i co z niego wynika dla relacji Unii z Wielką Brytanią, konsekwencje polityczne dla brytyjskiej polityki wewnętrznej oraz kwestie dalszej procedury na poziomie UE. Po pierwsze, to porozumienie tylko z pozoru wygląda niewinnie. W rzeczywistości pogłębia twardy Brexit z dwóch powodów. Zgodnie z wcześniejszym porozumieniem wynegocjowanym przez Theresę May, Wielka Brytania przez jakiś czas pozostawała w unii celnej z UE, co gwarantował tzw. protokół irlandzki (back stop). Teraz tak nie jest" - mówił Bartłomiej E. Nowak, ekspert CSM, na antenie TVN24.

Więcej

Podczas ostatnich wyborów w Niemczech nie udało się wyłonić partii, która mogłaby samodzielnie sprawować władzę, w związku z czym istnieje konieczność zawarcia koalicji. Wydaje się, że chadecy i socjaldemokraci rozumieją wagę sytuacji i zrobią wszystko, aby się dogadać. Inaczej państwo znajdzie się w głębokim kryzysie politycznym, jakiego do tej pory nie doświadczyło – tak dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, skomentowała dla PAP perturbacje związane z powstaniem rządu w Niemczech.

Cała rozmowa dostępna jest tutaj.

 

 

Punktów łączących Pragę i Warszawę jest wiele. Nie mamy jakiś linii podziału, szczególnie w ostatnich latach, które bardzo by nas nadwyrężały. Oba państwa w pewnym momencie postanowiły wejść w konflikt ze Wspólnotą, choćby w kwestii praworządności. Przynajmniej tak to odebrała strona unijna. Choć obecnie zarówno Berlin, jak i Paryż wyciągają do Polski rękę i sugerują bliższą współpracę. Obie te stolice widzą, że w Polsce jest potencjał, że jest to kraj wysokorozwinięty z poważnym potencjałem i musi być brany pod uwagę, a głos z Warszawy powinien być słyszany, zwłaszcza, że w tle jest sytuacja brexitowa - mówił Łukasz Polinceusz, ekspert CSM, na antenie Polskiego Radia.

Więcej

Początek roku to tradycyjnie okazja do snucia przyszłych scenariuszy, które w czasach tak ciekawych jak obecne coraz bardziej przypominają scenariusze politycznych thrillerów. Pod tym względem rok 2018 będzie rokiem szczególnym: patchwork ważnych rocznic i wydarzeń, które z całą pewnością okażą się brzemienne w skutki, co zapewni juniorowi trwałe miejsce w ludzkiej pamięci. Jakkolwiek są to jak zwykle prognozy, które mają szokować i zmuszać do myślenia, to upadek bitcoina (po szarży do 60 tys. USD), załamanie S&P i wprowadzenie przez Chiny petrojuanów brzmią złowieszczo realnie w świecie, który powoli przyzwyczaja się do realizacji scenariuszy najbardziej niewiarygodnych - pisze Rafał Bauer, członek Rady Fundacji Centrum Stosunków Międzynarodowych, na łamach Pulsu Biznesu.

Cały artykuł dostępny jest tutaj.




Dziś brytyjski rząd nie ma innej możliwości, niż rozpoczęcie procedury wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. To nie będzie szybki proces. Negocjacje mogą potrwać nawet dekadę. To oznacza, że bardzo wiele się jeszcze wydarzy. Najpóźniej za 4 lata w Wielkiej Brytanii odbędą się wybory i zmieni się rząd. Szkoci będą dążyć do powtórzenia referendum niepodległościowego. Jednocześnie UE się przeobrazi, być może uda się otworzyć nowe obszary współpracy. Nie sposób dziś przewidzieć, jaka będzie sytuacja za kilka lat, dlatego opcja „no Brexit” także jest możliwa – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM, w programie Polsat News 2 „To był dzień na świecie”.

Więcej

PARTNERZY