Prawie dwadzieścia lat temu, w czerwcu 2000 roku, reprezentanci 106 krajów z całego świata zebrali się w Warszawie podczas Konferencji "Ku Wspólnocie Demokracji". The Community of Democracies (Wspólnota Demokracji) narodziła się wtedy jako wspólna inicjatywa byłej Sekretarz Stanu USA, Madeleine Albright oraz polskiego Ministra Spraw Zagranicznych, Bronisława Geremka - pisze Thomas E. Garrett, Sekretarza Generalnego Wspólnoty Demokracji w komentarzu "Warsaw Declaration. Roadmap to democracy.
Mamy przyjemność poinformować, że Centrum Stosunków Międzynarodowych po raz kolejny znalazło się w TOP5 polskich think tanków w corocznym światowym rankingu Global Go To Think Tank Index 2019, który prowadzony jest od 2006 roku przez Uniwersytet w Pensylwanii. W tegorocznej edycji rankingu udział wzięło 3974 ekspertów z całego świata. Więcej informacji tutaj. Zapraszamy do śledzenia naszych działań na stronie internetowej oraz na naszym profilu Facebook: https://www.facebook.com/CIR.CSM/.
Więcej
Debata o tym, że Unia Europejska musi wziąć na siebie większą odpowiedzialność za własne bezpieczeństwo, ponownie wróciła do programu polityki NATO. Czy Stany Zjednoczone są gotowe, aby nadal chronić Europę? Jakich narzędzi potrzebuje Europa, aby wzmocnić swoje bezpieczeństwo?
Odpowiedzi na te, oraz inne pytania usłyszeliśmy podczas panelu, w którym uczestniczył Przewodniczący Rady Fundacji CSM, Janusz Reiter; dr Henning Riecke z Niemieckiej Rady Stosunków Międzynarodowych; Danielle Pletka z Amerykańskiego Instytutu Przedsiębiorczości; dr Carlo Masala z Uniwersytetu Bundeswehry w Monachium.
15 stycznia 2020 roku w przedstawicielstwie Landu Hesji w Berlinie została zaprezentowana publikacja „Wartości”, która powstała na podstawie serii wykładów w 2019 roku. Przewodniczący Rady Fundacji CSM, Janusz Reiter, miał zaszczyt przedstawić własny rozdział w zaprezentowanej książce. Ponadto odbył się panel, w którym uczestniczył Ambasador Janusz Reiter, Komisarz unijny Günther Oettinger oraz dr Hans Mathias Kepplinger. Moderacja: Pan Meinhard Schmidt-Degenhard.
Po dekadzie zarządzania kryzysami Unia Europejska złapała w końcu drugi oddech. Po uporaniu się z turbulencjami w strefie euro i konsekwencjami zwielokrotnionego napływu imigrantów, przebrnęła przez trudny rok wyborów i zmian personalnych. Dziś przed nią kilka poważnych wyzwań, z których najważniejsze to utrzymanie jedności 27 państw w kontekście głębokich podziałów politycznych i przeszkód w dochodzeniu do rozwiązań, pod którymi mogliby się podpisać wszyscy członkowie UE - pisze dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, w komentarzu Europa lat dwudziestych: co przed nami?
Kiedy w 2004 roku podpisano Strategiczne Partnerstwo pomiędzy Unią Europejską a Indiami, obie strony były przekonane, że utworzona zostanie przestrzeń do wspólnych działań i projektów. Kilka lat później okazało się jednak, że współpraca ta zeszła na dalszy plan, ponieważ oba kraje zajęte są wyzwaniami wewnętrznymi - piszą dr Małgorzata Bonikowska i dr Arvind Kumar w publikacji EU–India Security and Defence Cooperation in the Twenty First Century: Challenges and Prospects.
Korea Południowa ma podobną liczbę ludności i podobnie tragiczną historię co Polska. Jeszcze w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku należała do najbiedniejszych krajów świata, lecz w ciągu nieco ponad pół wieku przeistoczyła się w jeden z najbogatszych i najbardziej technologicznie zaawansowanych. Dopiero 30 lat temu wprowadziła demokrację parlamentarną, odrzucając autorytarny ustrój, w którym najważniejszą rolę w państwie pełniło wojsko. Podobnie jak Polacy, Koreańczycy od 30 lat budują społeczeństwo obywatelskie, co okazuje się dużo trudniejsze od obalenia dyktatorskich rządów - pisze Jarosław Gugała, współpracownik CSM, polski dziennikarz, komentator, prezenter radiowy i telewizyjny, nauczyciel akademicki i dyplomata, w komentarzu Republikac Korei. Lekcje dla Polski.