Czasy, w których chińska gospodarka mogła opierać się tylko na korzystnej demografii bezpowrotnie się skończyły. Bez prywatyzacji, liberalizacji oraz natychmiastowych reform dystrybucyjnych, Chiny będą musiały się mierzyć z ogromnymi problemami gospodarczymi. Strona japońska liczy dzisiaj na poprawę stosunków na linii Pekin-Tokio. W tym celu niezbędne jest pogłębienie współpracy gospodarczej, naukowej, technologicznej oraz odbudowanie regularnego dialogu politycznego - powiedział prof. Akio Takahara podczas wykładu zorganizowanego przez Centrum Stosunków Międzynarodowych oraz Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego.
Prof. Akio Takahara jst ekspert do spraw polityki zagranicznej Chin. Wykłada na Uniwersytecie Tokijskim, wcześniej był profesorem na Uniwersytecie Harvarda (2005-2006) i na Uniwersytecie Pekińskim (2014-2015). Pracował m.in. w japońskim konsulacie w Hong Kongu i ambasadzie w Pekinie. Był członkiem Komitetu Przyjaźni Japońsko-Chińskiej.
Po wykładzie odbyła się debata ekspercka, w której uczestniczyli m.in. dr Tomasz Gerlach, Eugeniusz Smolar i dr Kamil Zajączkowski. Moderatorem spotkania była prezes CSM, dr Małgorzata Bonikowska.