Izraelici i Polacy mają wspólną cechę: myślą, że to, co jest dobre dla nich, jest również dobre dla całego świata. Historia nas jednak nauczyła w bolesny sposób, że nie zawsze tak jest – tymi słowami Eugeniusz Smolar, członek Rady Fundacji CSM rozpoczął spotkanie na temat pozycji Izraela w obecnych światowym układzie sił, zorganizowane przez CSM we współpracy z Israel Public Diplomacy Forum (IPD Forum; www.ipdforum.org) oraz z Muzeum Łazienki Królewskie i ośrodkiem THINKTANK w ramach cyklu „Świat - Inspiracje”.
W trzyczęściowej dyskusji wzięli udział m.in. Bogdan Klich, dr Wojciech Szewko, prof. Eytan Gilboa, prof. Amtzia Baram, dr Jerzy Wójcik, Ewa Junczyk-Ziomecka, dr Maciej Kozłowski, Piotr Puchta oraz dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM.
Przez ostatnie osiem lat rządów Baracka Obamy, relacje między Izraelem i USA ochłodziły się. Mimo to w sprawach najważniejszych, takich jak bezpieczeństwo i obrona oba kraje pozostają w bardzo ścisłym partnerstwie - powiedział Prof. Eytan Gilboa w dyskusji poświęconej relacjom Izrael - Zachód. Na skutek historycznych powiązań Polska nie traktuje Izraela jako obcego kraju, i odwrotnie – Izrael nie traktuje w ten sposób Polski – stwierdził dr Maciej Kozłowski, b. ambasador Polski w Izraelu, podczas drugiego panelu poświęconego relacjom Izrael – Polska. Trzecia część debaty dotyczyła sytuacji na Bliskim Wschodzie. Nie powinniśmy skupiać się jedynie na zwalczaniu przejawów międzynarodowego terroryzmu, lecz przede wszystkim na wyeliminowaniu jego przyczyn. Działania militarne rozwiązują tylko część problemu, długoterminowe efekty mogą dać tylko rozwiązania polityczne – powiedział dr Wojciech Szewko, ekspert ds. krajów arabskich i Bliskiego Wschodu.
Zapraszamy do zapoznania się z relacją z debaty: