Cele polityki klimatycznej i ochrony środowiska są jasne, ale nie ich realizacja - stwierdził Wicekanclerz i Minister Gospodarki Niemiec, Sigmar Gabriel, podczas drugiego Polsko-Niemieckiego Forum Energetycznego, zorganizowanego 23 marca w Berlinie przez CSM we współpracy z Profesorem Friedbertem Pflügerem. Udział wysokich rangą polityków, szefów i przedstawicieli firm energetycznych z Polski i Niemiec, think tanków i ekspertów stworzył ramy do rozmowy o konkretach polityki energetycznej. Minister Maciej Grabowski podkreślał, że na październikowym szczycie Rady Europejskiej w ubiegłym roku osiągnięto dobry, choć trudny kompromis.
Zarówno polscy, jak i niemieccy uczestnicy debaty byli zgodni, że bezpieczeństwo dostaw, zrównoważony rozwój oraz konkurencyjność to trzy równoważne elementy polityki energetycznej. Jednak szczegóły i proporcje miksu energetycznego: OZE, węgiel, atom i gaz widziane były z różnej perspektywy. Jako pytanie powracała kwestia unii eneregtycznej, a mianowicie tego, czy rynek wewnętrzny i współpraca regionalna wystarczą, aby osiągnąć tanią energię. Zgadzano się, że należy zrezygnować z moralizowania i ideologii oraz kontynuować dialog po obu stronach.
Raport "Can Energy Union be the next driver for the growth and cohesion of Poland and Germany?" (współautorstwa CSM) jest dostępny TUTAJ.
Program Polsko-Niemieckiego Forum Energetycznego (w języku polskim):
Program Polsko-Niemieckiego Forum Energetycznego (w języku niemieckim):
Czytaj więcej na temat Forum w Berlinie (tvn24bis.pl) >>
Czytaj więcej na temat Forum w Berlinie (rp.pl) >>