Wszystkie zapisy nowego porozumienia w sprawie tzw. paktu fiskalnego sugerują, że jest to raczej wzmocniona współpraca a nie coś nowego – uważa Bartłomiej Nowak, dyrektor wykonawczy w Centrum Stosunków Międzynarodowych. Jego zdaniem, z gospodarczego punktu widzenia jest obojętne czy Polska przystąpi do nowego porozumienia.

Więcej

Centrum Stosunków Międzynarodowych realizuje obecnie projekt z Europejskiego Funduszu na rzecz Uchodźców, PROGRAM 2011 oraz budżetu państwa: Integracja dzieci uchodźców oraz dzieci osób objętych międzynarodową ochroną prawną w polskich szkołach „I-KIDS”. Projekt trwać będzie 18 miesięcy (do 30 czerwca 2013 r.).

Więcej

Centrum Stosunków Międzynarodowych oraz CEED Institute zapraszają na Podsumowanie Prezydencji Polski w Radzie UE 22 grudnia 2011 r., godz. 10.00-12.00, CSM, ul. Emilii Plater 25, III p.

Więcej

Niemcy, tak jak Polska, mają zbyt dużo do stracenia, jeśli integracja europejska się nie uda - pisze w niemieckim dzienniku "Frankfurter Allgemeine Zeitung" prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych w Warszawie, były ambasador w RFN i USA Janusz Reiter.

Więcej

Bieżący kryzys gospodarczy w strefie euro stanowił nie lada wyzwanie dla polskiej prezydencji w Radzie. Tym większe, że Polska znajduje się poza strefą euro, więc nie mogła być obecna podczas kluczowych spotkań. Najważniejsze decyzje polityczne w UE zapadają w Radzie Europejskiej, której polski premier jest członkiem, a nie przewodniczącym.

Więcej

Wywiad W. Borodzicz-Smolińskiego, poświęcony rosyjsko-białoruskim procesom integracyjnym, ukazał się na stronie: www.ej.by/news/politics/2011/12/15/plavnoe_razmyvanie_suvereniteta.html.


 

„osiągnęliśmy, to co było w danym momencie do osiągnięcia. To może droga do unii fiskalnej, ale tylko droga, do samej unii jeszcze daleko. W dokumencie nie ma nawet mowy o większej konwergencji bazy podatkowej, wszelkie rozmowy będą odbywały się później (…) Z matematyki wynika, że traktat uzgodniony w gronie 27 państw, w którymś z nich zostałby pogrzebany w procesie ratyfikacji. Poza tym, cała procedura z europejskim konwentem, konferencją międzyrządową i ratyfikacją na poziomie krajowym zajęłaby minimum 2 lata”.

PARTNERZY